BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így lesz a szavazatból mandátum

Hogyan számolják ki a szavazatszámból a mandátumszámot? Egyszerű kérdésnek tűnik ez, mégis eldöntheti a módszer kiválasztása akár a választás sorsát is. A magyar módszer afelé vezet: aki nyer, nagyon nyerhet, a második erősebb lehet, a kis pártoknak pedig kicsi az esélye, de nem lehetetlen a dolguk.

Az egyéni jelöltekre adott szavazataink sorsa egyszerű. Aki nyer, az viszi a mandátumot, a többiek semmit. Ez persze torzítja az eredményt (hiszen ha például minden körzetben ugyanaz a párt kapna 51 százalékot, a második pedig 49-et, akkor 100-0 lenne a végeredmény), ezért az országos listán kompenzálják azokat, akik nem győztek.

Az országos lista szavazatai két helyről jönnek össze. Egyrészt mi magunk is szavazunk a pártlistákra, ez egyszerű. Másrészt ezekhez a voksokhoz hozzáadják azokat, amiket egyéni jelöltekre adtak le, de nem a győztesre. Tehát ha egy egyéni körzetben az első kapott 50 ezer szavazatot, a második 30 ezret, a harmadik 15 ezret, akkor az elsőé az egyéni mandátum, a második és a harmadik pedig 30, illetve 15 ezer voksot átvisz az országos listára. Az új választási rendszerünk azonban még egyet csavart ezen: a győztes is megkap annyi töredékszavazatot, amekkora előnnyel nyert (pontosabban annál eggyel kevesebbet). Tehát ennél a példánál, ha 20 ezres fölénnyel nyertek, 19 999 szavazatot őt is átvisznek a listára.

A politológushallgatóknak ennél bonyolultabban magyarázzák el, hogyan számolják ki ebből a parlamenti helyeket, de a d’Hondt-mátrixnak nevezett technika valójában egyszerű. Nézzünk egy elképzelt példát! Kiszámoltuk, hogy a Kék Párt listáján van összesen 40000 szavazat, a Lila Pártén 25000, a Sárga Pártén 15000, a Barna Pártén pedig 5000. Ezeket felírjuk egymás mellé, alatta pedig az első sorban leosztjuk ezeket kettővel, az alatt hárommal, majd néggyel, és így tovább. Ha így mondjuk tíz mandátumot kell szétosztani, akkor fogjuk a tíz legmagasabb számot, és íme az eredmény:


Vagyis így a kékek kapnak 5 helyet, a lilák hármat, a sárgák kettőt. Valójában persze ennél sokkal többet kell számolni, mert 93 mandátumot kell szétosztanunk, de a módszer ugyanez. És elvileg számolnunk kéne a nemzetiségi listákkal is ezen a ponton, de a gyakorlatban annyira minimális az esély arra, hogy bármelyik nemzetiségnél is összejöjjön egy mandátumhoz is elég szavazat, ezt a részt akár ki is hagyhatjuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.