Hónapok óta folytatódnak a sztrájkok az Egyesült Királyságban , a közszféra minden részének alkalmazottai ezzel a módszerrel próbálják kikényszeríteni az inflációval lépést tartó béremeléseket. Hivatalos adatok szerint csak novemberben 467 ezer munkanap esett ki sztrájk miatt – ez a legtöbb 2011 novembere óta, és a java csak decemberben jött, amikor alig telt el nap több szakszervezet munkabeszüntetése nélkül. A teljes évre egyelőre nincsenek adatok, de az biztos, hogy tavaly június és november között 1680 ezer munkanap esett ki, számolt be a nemzeti statisztikai hivatalra (Office for National Statistics – ONS) hivatkozva a Sky News.
Ennyi munkabeszüntetés nem volt az országban 2011 óta; akkor a közszféra alkalmazottai a nyugdíjreform ellen tiltakoztak sztrájkkal, és 1,4 millió munkanap esett ki. Még ez is jelentéktelen volt 1979-hez képest, amikor 29,5 millió munkanapot veszítettek a nagy téli tiltakozási hullám miatt.
Ebből a szempontból 1979 tartja a rekordot, a második helyen 1984 áll 27,1, a harmadikon pedig 1972 23,9 millió kiesett munkanappal.
A tavaly indult sztrájkhullám az idén is folytatódik, a pedagógusok hétnapos munkabeszüntetésre készülnek februárban és márciusban, ahogy a kórházi ápolók és a mentősök is. Az okozott károkat a kormány a sztrájkot korlátozó törvénnyel próbálja szabályozni, amely megszabná a kötelező minimumszolgáltatás mértékét munkabeszüntetés esetére. A tervezetet már második olvasatban is elfogadta a parlament alsóháza.
A kedden nyilvánosságra hozott adatok szerint az átlagbérek a novemberrel zárult három hónapban az elmúlt húsz év leggyorsabb ütemében emelkedtek, de így is elmaradnak az inflációtól. Az előző év azonos időszakához képest 6,4 százalékos az emelkedés, a fogyasztói árak azonban még mindig tíz százalékot meghaladó mértékben növekednek, így a reálbér 3,8 százalékkal csökkent. A fizetések ráadásul nem egyformán emelkednek a magán- és a közszférában, előbbi változatlanul jobban teljesít e téren, 7,2 százalékkal, míg az utóbbiban a növekedés mértéke mindössze 3,3 százalékos volt. Így nem véletlen, hogy közalkalmazottak kényszerülnek a sztrájkfegyverhez nyúlni.
A bérnövekedés üteme azonban gyorsult az előző három hónap 6,2 százalékához képest, és meghaladta az elemzői várakozásokat is, ami várhatóan az alapkamat-emelés folytatására készteti a jegybankot. Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics elemzője 50 bázispontos emelésre számít a Bank of England monetáris tanácsának jövő havi ülésén, de elképzelhető, hogy március végén befejezi a szigorítást.
Úgy gondoljuk, hogy hajlandók lesznek megtenni ezt a lépést, mivel a további emelés kockázatokkal járna, bár nyugtalanító, hogy a monetáris tanács tagjai az elmúlt hónapban nem szólaltak meg
– nyilatkozta a Reutersnek.
A munkanélküliségi ráta a novemberrel zárult három hónapban az előzőleg mért 3,5 százalékról 3,7-re nőtt, ez megfelel az elemzői várakozásoknak. A munkanélküliek aránya még így is alacsony, ahogyan a gazdasági aktivitás is, ami azt jelenti, hogy az emberek 21,5 százaléka nem dolgozik és nem is keres munkát.
Ez a hányados 0,1 százalékponttal csökkent az előző három hónaphoz képest, de 1,3 százalékkal magasabb a koronavírus-járvány előttinél. A friss adatok szerint az októbertől decemberig tartó időszakban 75 ezerrel csökkent a betöltendő állások száma az előző három hónaphoz viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.