Milyen cégek számára lesz elérhető az a 14 milliárd forintos állami forrás, amelyet a beszállítók támogatására kívánnak fordítani?
– A kormány célja, hogy hazai és nemzetközi nagyvállalatok, valamint hazai kis- és középvállalatok együttműködése révén a kkv-k versenyképessége javuljon. Ehhez a beszállítói program keretében olyan nagy cégek jelentkezését várjuk, amelyek jelentős számú beszállítóval rendelkeznek, és vállalják ennek a támogatásnak a segítségével a beszállítóik fejlesztését.
Nem hagyományos értelemben vett pályázatról van szó, hiszen itt a jelentkező nagyvállalatoknak a támogatási kérelmükben meg kell jelölniük a bevonni kívánt beszállítóikat és azt is, hogy milyen területeken és hogyan kívánják azok fejlődését elősegíteni.
Egy projekt megvalósítására legfeljebb kétmilliárd forint áll rendelkezésre, amelyből legfeljebb kétszázmillió szolgálja az együttműködő nagyvállalatnál szükséges ráfordításokat, az összeg többi részét pedig a kkv-k használhatják fel. Idén három projekt indulhat el a járműgyártás és az ipari digitalizáció területén működő vállalkozások számára.
Milyen hozadékai lehetnek a programnak?
– A program a minősített beszállítói státus eléréséhez szükséges feltételek megteremtését célozza, a beszállítói státusznak már megfelelő társaságok esetében pedig főként a technológiai fejlesztést, valamint a saját kutatás-fejlesztési és innovációs munka elindítását segíti. A célunk az, hogy a hazai kkv-k elsajátíthassák a nagyvállalatoktól azokat az ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a nemzetközi piac magas minőségi elvárásainak teljesítéséhez, illetve az ipar 4.0 által megkövetelt szemléletváltáshoz.
A programmal azt kívánjuk elérni, hogy a következő években a magyar, illetve a nálunk működő nemzetközi nagyvállalatok jelentős számú magyar kis- és középvállalkozást tudjanak bevonni beszállítói hálózatukba, és a fejlesztések révén a magyar kkv-k egyre nagyobb hányada tudjon sikerrel kilépni a nemzetközi piacra is.
Hogyan érhetők el a források?
– A nagyvállalatok közvetlenül kereshetnek meg minket, és amennyiben rendelkeznek saját beszállítófejlesztési tervvel, egyeztetéseket kezdünk velük a lehetséges támogatásról, a programba való bekapcsolódásról. A kkv-k ezeket a nagyvállalatokat, úgynevezett integrátorokat kell hogy megkeressék (a saját integrátorukat, amennyiben már beszállítók), vagy pedig összefoghatnak más beszállítókkal (például egy klaszter keretében), és így együtt kezdeményezhetik a programba való bekapcsolódást.
Milyen feltételeknek kell megfelelniük a jelentkezőknek?
– Alapvetően ahhoz hasonló paraméterek alapján fogjuk véglegesíteni az elvárásokat, amelyeket egyéb hazai támogatási lehetőségekben is alkalmazunk, így például az Irinyi-terv iparstratégiai támogatásai vagy a Nagyvállalati beruházási támogatási program keretében. A szempontok a beszállítói integrátorok elvárásaitól és az adott ágazattól függnek majd, ezeket a feltételeket a támogatás megnyitásáig alakítjuk ki.
Mire fordítható a pénz?
– A cél a kkv-k felkészítése és fejlesztése, így az ehhez szükséges tevékenységeket finanszírozzuk, ezek között lehetnek eszközbeszerzések, kapacitás- vagy technológiafejlesztések. De képzéseken és célzott felkészítéseken való részvétel is finanszírozható a keretből, vagy éppen beszállítói auditok, tanúsítványok, minősítések megszerzésének költségei.
Meddig kell felhasználni a támogatási összeget?
– Idén és 2018-ban kívánjuk felhasználni a forrásokat, vagyis ebben az időszakban akarjuk kiválasztani a kedvezményezetteket, és megkötni velük a támogatási szerződést. A kedvezményezettektől azt várjuk, hogy fejlesztéseiket jellemezően 12 hónap alatt valósítsák meg.
Mekkora kör vehet részt a programban?
– Várhatóan mintegy hat-nyolc nagyvállalat (mint integrátor), és rajtuk keresztül 100-120 hazai tulajdonú beszállító lehet érintett. Jelentős érdeklődésre számítunk, már számos nagyvállalat fejezte ki részvételi szándékát. Az egyeztetések néhány vállalattal megkezdődtek, a tárca és a Knorr-Bremse csoport között már az elvi megállapodás is megszületett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.