A 2017-eshez hasonló ütemben folytatódott a termőföld drágulása Magyarországon. Az Agrotax Iránytű adatai szerint tavaly egy hektár termőföld országos átlagára 1,437 millió forint volt, ami 12 százalékkal magasabb a 2017-es átlagárhoz, az 1,28 millió forinthoz képest. A korábbiaknak megfelelően a legdrágább régió ismét Budapest és környéke volt, ahol 3,1 millió forint a föld hektáronkénti átlagára, a legolcsóbb pedig Nógrád megye maradt, ahol átlagosan egymillió forint alatti árat fizettek a vevők egy hektárért. Az árak tavaly végre az Észak-Magyarország régióban is átlépték az egymillió forintos hektáronkénti szintet: a vevők a termőföld hektárjáért átlagosan 1,117 millió forintot fizettek.
A legtöbb föld a Dél- és az Észak-Alföldön cserélt gazdát (régiónként 5800, illetve 5500 hektáros volt a forgalom), ez az éves országos földadásvételek több mint 40 százaléka.
A szántó átlagos hektáronkénti ára 2018-ban mintegy 10 százalékkal emelkedett az előző évihez képest, elérve az 1,551 millió forintot. A korábbiakhoz hasonlóan a legnagyobb növekedés ismét az Észak-Alföldön volt, ahol az átlagár az ország többi területéhez képest 15 százalékkal volt magasabb. A hektáronkénti átlagárak mindegyik régióban meghaladták az egymillió forintot.
A legmagasabb árak továbbra is a Dél-Alföldön voltak, itt 1,847 millió forint volt az átlagár,
de másfél millió forint feletti átlagárak jellemezték az Észak-Alföld, a Közép-Magyarország és a Dél-Dunántúl régiókat is. A korábbi évekhez hasonlóan a legolcsóbban Észak-Magyarországon lehet szántót venni, itt hektáronként 1,148 millió forint volt az átlagár. A Budapest körzetébe tartozó szántók a legdrágábbak, ezek kétmillió forint felett forogtak (2,330 millió forint per hektár), de sokat kellett fizetni Békés megyében is (2,015 millió forint per hektár).
A teljes cikk a csütörtöki Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.