A 2018-as 1,312 millió forintról tavaly 1,402 millió forintra emelkedett az eladott termőföldek hektáronkénti átlagára a NAV egyelőre nem teljes körű adatai szerint
– áll az OTP Termőföld Értéktérkép című kiadványban. Az OTP Jelzálogbank által kiadott elemzés szerint az áremelkedés országosan átlagban 7 százalék volt, a legnagyobb mértékben, 16 százalékkal Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nőttek az árak, de Békés és Csongrád megyében is 10 százalékot meghaladó mértékű volt a drágulás. Négy megyében viszont csökkentek a termőföldárak, a legnagyobb arányban – 12 százalékkal – Pest megyében.
Az elemzésben kiemelik, hogy a termőföldek áremelkedése az összes eladott földterület méretének 14 százalékos – vagyis a tranzakciószám 7 százalékos csökkenését is meghaladó mértékű – visszaesése mellett ment végbe. A bank szakértői szerint
ez valószínűleg a jövőben is folytatódik, hiszen szabályozás hiányában a birtokaprózódás vészesen zajlik tovább, a jövőben pedig nem várható olyan koncentrált állami kínálat, mint amilyen 2016-ban volt.
A termőföld immár évtizedes távlatban töretlen áremelkedésének főbb okai a területalapú támogatások, a termőföld haszonbérbe adásából származó jövedelem adómentessége, a sokéves átlagot meghaladó terményárak, valamint a rendkívül kedvező kamatkörnyezet és forráskínálat a termőföld vásárlásához, illetve a bankok élénk agráraktivitása – áll az elemzésben.
A legdrágább megye tavaly – immár hagyományosan – Békés lett, ahol az átlagár elsőként lépte át a 2 millió forintos hektárárat (2,028 millió forint). Emellett Tolna, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Csongrád megye haladja még meg a másfél milliós szintet. 2019-ben csak három megye hektárára maradt egymillió forint alatt: Nógrádé, Zaláé és Heves megyéé.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.