BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Digitális és energetikai fejlesztés a világ legnagyobb földterülettel rendelkező egyetemén

Több mint 3,3 milliárd forintos vissza nem térítendő uniós támogatásból négy campusán is korszerűsíti épületeit és fejleszti digitális infrastruktúráját a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) két évvel ezelőtti létrejöttekor az volt a cél, hogy egy erőtérbe hozzák a különböző agrár-felsőoktatási intézményekben meglévő tudást és innovációs hátteret, így segítve 21. századi színvonalon újjáépíteni a magyar agráriumot és élelmiszeripart – mondta a sajtótájékoztatóján Gyuricza Csaba, az egyetem rektora. A 3,352 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból a gödöllői, kaposvári, keszthelyi és szarvasi épületeken infrastrukturális és energiahatékonysági fejlesztéseket hajtanak végre, amelyeket 2026-ig mindenütt befejeznek. Megújítják a gyakorlati oktatást segítő digitális infrastruktúrát is, amelynek részeként a hibrid oktatáshoz eszközöket is beszereznek – mondta a rektor. 

Gödöllő, 2020. július 30.
A gödöllői Szent István Egyetem 2020. július 30-án, a felsőoktatási intézmény átalakulásáról tartott sajtótájékoztató napján. Augusztus 1-jén az Eszterházy Károly Egyetem gyöngyösi Károly Róbert kampusza és a Pannon Egyetem Georgikon Kara beolvad a Szent István Egyetembe, valamint a Kaposvári Egyetem és a Szent István Egyetem egy szervezetben működik tovább.
Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Gyuricza Csaba megfogalmazása szerint

a MATE a legek egyeteme, hiszen Közép-Európában a legnagyobb agrárfókuszú egyetem, itthon a legnagyobb földrajzi kiterjedésű – a kutatóbázisokkal együtt több mint ötven helyen van jelen, illetve az egyetemek között a világon a legnagyobb, 11 ezer hektáros földterülettel rendelkezik.

A MATE az elmúlt másfél év alatt több mint 15 milliárd értékben fejlesztett, ebből 10 milliárd forintot tettek ki a gödöllői – a sportot is érintő – beruházások. Keszthelyen egymilliárd, Kaposváron pedig több százmillió forintot fordítottak oktatási terek, illetve kollégiumok fejlesztésére, Szarvason pedig nemrég adtak át egy 800 millió forintos öntözésfejlesztési, képzési célokat is szolgáló beruházást. 

Öntözési beruházás Szarvason: a legmodernebb módszereket oktathatják

Az Agrárminisztérium 800 millió forintos támogatásával készült el egy öntözésfejlesztési beruházás a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szarvasi képzési helyén.

A magyar innovációs rendszer központi eleme az egyetemi hálózat – mondta Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke. Mint kiemelte, a MATE fontos szerepet játszik a hazai innovációban, 50 milliárd forint fölött van az az összeg, amelyet az egyetem fejlesztésre költött, ebből csak az NKFIH-val fennálló szerződésállományuk 21 milliárd forintot tesz ki. Ebben vannak alapkutatáshoz kapcsolódó programok, intézményi képességfejlesztési projektek, a vállalati kapcsolatokat erősítő területi fejlesztési programok és az úgynevezett nemzeti laborokhoz kapcsolódók is. Az utóbbi a kísérleti megközelítésű kutatásoknak nyit nemzetközi dimenziót, ami – mondta Birkner Zoltán – annál is fontosabb, mert 

a jövőt a kifelé mutatott erő mutatja meg.

A MATE erős az innovációban is, hiszen több mint ötven támogatott vállalati együttműködési programban vesz részt. Ezek piaci programok, amelyek végeredménye konkrét termék – hangsúlyozta. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.