Idén február 15-ig tart a nádaratási szezon, ám ennek során csupán a balatoni nádas töredékét fogják learatni, miközben az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hétfői közlése szerint indokolt lenne a nádgazdálkodási terv felülvizsgálata.
Mint írják, a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal végeztetnek. A nádat tavaly 60 hektáron vágták le, míg idén eddig 56 kérelem érkezett 32,5 hektárra, ami azonban még nőhet egy kicsit.
Azonban a balatoni nádgazdálkodási terv szerint a tó mintegy 1200 hektárnyi nádasából évente 2-300 hektárt kéne learatni, ám ez az OVF szerint nem reális, mivel az erre az illetékes vízügyi igazgatóság nem rendelkezik sem anyagi, sem infrastrukturális erőforrással.
A klímaváltozás is tovább nehezíti a helyzetet, ugyanis gépi aratásnál természetvédelmi előírás, hogy azt jégről végezzék a nád rizómájának (gyökértörzsének) védelme, a taposási károk kiküszöbölése érdekében. Ehhez mintegy 10 cm vastagságú, összefüggő, teherbíró jégréteg szükséges, ami egyre ritkább, az idén például még nem is volt.
Ezért célszerű lenne a teljes balatoni nádgazdálkodás felülvizsgálata a gazdasági és természetvédelmi célok összeegyeztetésével. Ez nem egyszerű feladat, ugyanis míg
a vízminőség védelme szempontjából a töredezett, rosszabb minőségű, avas, öreg, penészes nád vágása az előnyös, addig haszonnádvágásra ez a nád nem alkalmas.
Bár mint az Tóth Viktor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet nádasokat is kutató tudományos főmunkatársa elmondta, léteznek úszó pontonokról, illetve csónakról történő nádaratási technológiák, amelyek potenciálisan átültethetők lennének a Balatonra, de a 3 millió forintos keretből erre nem futja.
Hozzátette, hogy természetbarát megoldás lehet egy-egy nádas időnkénti leégetése is, azonban az uniós jogszabályok egyelőre ezt nem teszik lehetővé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.