Az állattartásnak továbbra is meghatározó szerepe van a mezőgazdaságban, de az ágazat tartós és erős európai ellenszélben működik – mondta Nagy István agrárminiszter a Magyar Állattenyésztők Szövetsége tisztújító küldöttközgyűlésén, amelyen egyébként ismét Zászlós Tibort választották elnöknek. Mint a miniszter fogalmazott: látjuk, mit okoz Nyugat-Európában a túlzott zöldideológia, az ottani állattenyésztők életének ellehetetlenítése, de nekünk ebben meg kell látni a lehetőséget. Az, hogy Nyugat-Európában leépítik az állattenyésztést, számunkra a bővülést eredményezhet. Sőt, a magyar juhtenyésztők számára a migráció is például nagy piacbővülést jelenthet, hiszen több mint hárommillió muszlim érkezett Európába, akik juhhúsevők – tette hozzá.
Az említett ellenszél ugyanakkor nagyon megnehezítette az állattenyésztést. Az ágazat hiteltelenítése pedig a fogyasztóknak is rossz, hiszen veszélyezteti a kiegyensúlyozott táplálkozást – nyomatékosította a tárcavezető.
A miniszter szerint a hazai nehézségek egyik alapvető oka, hogy mindenki elfelejtette, amit az apáiktól és nagyapáiktól tanultak, vagyis azt, hogy a gabonát bőrében kell eladni. Most 70:30 lett a százalékos arány a növénytermesztés és az állattenyésztés között, amin változtatni kellene. A Vidékfejlesztési programnak köszönhetően az elmúlt tíz évben csaknem 3700 állattartó nyert el támogatást telepe fejlesztésére, 532 milliárd forint értékben, ami a rendszerváltás utáni időszak legnagyobb állattenyésztés-technológiai fejlesztési programja.
A források odaítélésénél most a versenyképesség és a hozzáadott érték növelése a cél, ezért minden eurócentet erre fordítanak.
Ez pedig olyan jövőképet jelenthet az állattenyésztés számára is, amelyben nem kétséges az ágazat sikeressége, illetve a generációváltás eredményes végrehajtása.
A tavaly kezdődött új uniós ciklus ugyanakkor minden eddiginél több zöldcélú termeléskorlátozást és adminisztratív terhet ró a termelőkre és a közigazgatásra egyaránt. Ez óhatatlanul érinti a támogatásokhoz való hozzájutás dinamikáját – éppen abban az időszakban, amikor a szubvenciók szerepe felértékelődött. A tárca ezért is döntött úgy, hogy felgyorsítja a 2023-as terület- és állatalapú támogatások kifizetését, és május 31-ig ezt le is zárják. Április elejéig 470 milliárd forintot fizettek ki ezeken a jogcímeken, 156 ezer gazdálkodónak, a múlt héten pedig további 55 milliárd forintot.
Pénzeső a gazdáknak: 45 milliárd forintnyi többletforrásról döntöttekA kormány 420 milliárd forintnyi hitellel támogatja az agrárágazatot az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók kibővítésén keresztül az agráriumban kialakult válság enyhítésére. |
Mint kiemelte: nagy probléma, hogy a nyilvántartási rendszerekben kompatibilitási problémák vannak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és Magyar Államkincstár között, amit meg kell oldani.
Az nem lehet, hogy ez a két éve fennálló gond a harmadik évben is fennmaradjon, mert ha ezt nem sikerül megoldani, elveszítjük a gazdák támogatását
– hangsúlyozta.
A támogatáspolitikán túl hamarosan előrelépés várható a hazai termékpályák működésében is. A tárcánál csak termelővédelmi törvénycsomagnak nevezett jogszabálytervezetben szerepel, hogy kötelezővé teszik a zöldség-gyümölcs, a sertés- és a baromfiágazatban a kockázatmegosztást, hogy ne csak a termelő viselje például szállításkor az elhullás vagy a rossz minőségű takarmányból eredő kockázatokat. A tervezetben szerepel a 30 napnál későbbi fizetések hatékonyabb szankcionálása, bizonyos esetekben a tevékenységtől történő eltiltás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.