Összességében nem lehetünk elégedetlenek az első fél év gazdasági adataival, ami inkább aggodalomra ad okot, az a növekedés szerkezete – mondta a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
Hiába áll helyre lassan a belső fogyasztás, tavaly ősz óta, amióta az elektromosautó-eladások Európában és Németországban is visszaestek, a magyar ipar köhög. Valójában azonban már 2022 közepe óta stagnál vagy enyhén csökken, annak ellenére, hogy elég tetemes összegeket invesztál a magyar kormány az ipari kapacitások kiépülésébe. Mindenesetre úgy látja, felemás az idei év gazdasági szempontból, ha egyszóval kellene jellemezni, akkor pedig törékeny a növekedés helyreállása.
Nagy János szerint nagy meglepetést nem okozott a kormány bejelentése arról, hogy védelmi hozzájárulást kér a bankoktól, multiktól és az energiacégektől, az elmúlt időszakban, amikor pénzre volt szüksége, jellemzően ezekhez a szektorokhoz nyúlt. Az extrapofitadókat még 2022-ben vezette be a kormány, akkor úgy tervezte, hogy két évre veti ki, tehát jövőre már elvileg nem számolt velük.
Az elemző szerint korábbi háttérbeszélgetéseken is elhangzott, hogy valamilyen kiigazításra szükség lesz a nyáron, ha a kormány valóban tartani akarja az idei évre tervezett 4,5 százalékos hiánycélt. Arra a kérdésre, hogy a most bejelentett intézkedések, amelyeket 400 milliárd forintra taksált Gulyás Gergely, elegendők lesznek-e, azt mondta, valószínűleg nem, de jelentősen szűkül a különbség. Ráadásul az elmúlt évek tapasztalata alapján azt is el tudja képzelni, hogy végül a hiánycél valamennyivel magasabb lesz a tervezettnél, így a két hatás együtteseként további intézkedésre talán már nem lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.