Az AIESEC Magyarország és a Develor által készített kutatás közel 4200 hazai közgazdász, illetve műszaki végzős hallgatót kérdezett meg arról, számára melyik cég a legcsábítóbb, ahol akár a pályáját is szívesen kezdené. A felmérés rávilágított, hogy míg a közgazdászokat főleg az előrelépési lehetőség vonzza, második helyen a kellemes munkahelyi légkör számukra a legfontosabb választási tényező. A majdani mérnököknél a két szempont épp fordított, vagyis náluk a céges közérzet a legvonzóbb. A harmadik leglényegesebb tényező mindkét csoport számára, hogy a vállalat milyen tanulási lehetőséget biztosít.
A műszakisoknál egy hajszállal fontosabb a kezdő fizetés nagysága, mint a leendő közgazdászoknál, az elvárt összegek tekintetében pedig tízezer forint a különbség. Átlagosan nettó 155–165 ezer forintot szeretnének kezdőként hazavinni a fiatalok. A differencia azonban szembetűnő, ha az egyes képzőhelyek szerint nézzük az igényeket: a Műegyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen végzett közgazdászok önbizalma a legnagyobb a béralkunál, ők 160–170 ezer forint nettó havi fizetést remélnek. A Műegyetem és a Pannon Egyetem mérnökhallgatói a legderűlátóbbak a műszakiak közül, ők havi nettó 173–183 ezer forintos kezdő keresetben bíznak.
Fontos, hogy a Legvonzóbb Vállalat 2008 adatfelvételét tavaly október–novemberben végezték, vagyis a leendő pályakezdőknek már lehettek információ a pénzpiaci válság hatásairól, s hogy az általuk vonzónak tartott vállalatok sem úszszák meg a krízist. Mint ismeretes, az Audi Hungaria Motor Kft. még tavaly október közepén bejelentette, csökkenti a munkaerő-kölcsönzés keretében náluk dolgozók számát. Majd a társaság december közepétől négy hétre leállította a járműgyártást, a motorgyártás pedig terméktípustól függően kettő-négy hétig szünetelt. A recesszió miatt február végén újabb kényszerszünetet rendelt el a cég, így az anyavállalattal szinkronban február 23–28. között ismét állnak majd a gyártósorok.
Az AIESEC és a Develor által készített felmérés alapján a második helyezett IBM anyavállalata január végén ismerte el, hogy leépítésekre kényszerül, de nem hozták nyilvánosságra, hány embertől válnak meg. A menesztett dolgozóknak Ázsiában kínáltak munkalehetőséget. A magyarországi IBM ezzel szemben épp a múlt héten jelentette be, kidolgoztak egy módszert arra, hogy valamely cég miként teheti gazdaságossá a költségkezelését. Ebben többek között akvizíciókat, a rugalmatlan és drága vállalati infrastruktúra felülvizsgálatát javasolták.
A szintén dobogós Bosch sem kerülhette el a recesszió hatásait. Tavaly októberben közel hetven kölcsönmunkástól vált meg, ez év februártól pedig kétszázötven főállású munkatársat bocsátott el a hatvani üzemből, s arról is döntés született, hogy július elejéig felszámolja az autóipari gyártók részére CD-meghajtókat készítő kecskeméti gyárat, amely eddig ötszáz embernek adott munkát.
Pozvai Zsolt, a Develor Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója szerint a legvonzóbb munkahelyeknél sem mindegy, hogy a kényszerűségből meghozott fájdalmas döntések milyen további problémákat okoznak. Kritikus ugyanis, mennyire sérül a cég munkavállalók körében meglévő vonzereje, s mennyire költségesen vagy éppen könynyen tud majd később, a gazdasági fellendüléskor új munkaerőt felvenni.
Buday Bence, az AIESEC Magyarország elnökhelyettese arra hívta fel a figyelmet, minden negyedig hallgató csupán két hónappal az államvizsgája előtt kezdi meg az álláskeresést, és ez még a konjunktúra idején sem volt feltétlenül elég az ideális pozíció megtalálásához, most azonban a recesszió miatt biztosan nem lesz elegendő a munkához jutáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.