Az Észak-magyarországi Regionális Vízmű Zrt. azután zárta el a vizet harminchat lakásban, hogy a lakók kétmillió forintos tartozást halmoztak fel – adta hírül az RTL Klub. A társasház vízfogyasztása azért nőtt meg rendkívüli mértékben, mert egy csőtörés miatt több ezer köbméter víz folyt el a lakók tudta nélkül. A szolgáltató a főmérőóra leolvasását követően benyújtotta a számlát, amelynek kifizetése gondot okozott a lakóknak.
A gond az, hogy a víziközmű cégek és a társasházak kapcsolatát kormányrendelet szabályozza, az ilyen esetekben a társasházaknak csak a legritkább esetben adnak igazat – mondta el Kaplonyi György, a Magyar Társasházkezelők Országos Szövetségének (MTOSzSz) elnöke. A szerződés a társasház és a szolgáltató között köttetik, a lakók pedig a becsült fogyasztás alapján kapják a számlát. A legtöbb szolgáltató csak évente egyszer olvassa le az óraállást, ezután derül ki, mennyi volt a tényleges vízfogyasztás. A vízóra és a házhoz tartozó csőszakasz a társasház tulajdona, ezért neki kell felelősséget vállalnia érte.
Kaplonyi György szerint ezért a közös képviselőnek kell ellenőriznie, nem szivárog-e valahol a vezeték. Ennek egyik módszere, hogy megfigyelik: megáll-e valaha a központi vízóra fogyasztást jelző tárcsája. Persze, egy soklakásos társasházban előfordulhat, hogy valahol mindig használnak vizet, ezért ilyenkor érdemes a fő csapot elzárni. Ha ekkor is fogyasztást mutat az óra, a csőtörés biztosra vehető. Az elnök szerint az átalánydíjas fizetés gyakran okoz gondot, nem csak azért, mert nem a tényleges fogyasztást mutatja, hanem azért is, mert a lakók önmaguk rögzítik az óra által mutatott értéket, amelyek az óra. Egyéni vízóra híján a fogyasztókat semmi nem sarkallja takarékosságra, az olcsó vízórák pedig nem mindig működnek megfelelően.
Kaplonyi György szerint egy minőségi vízóra ára mintegy húszezer forint, szemben azzal a négyezerrel, amennyibe egy átlagos készülék kerül. At MTOSzSz elnöke szerint olyan rendszerre lenne szükség, amely érdekeltté teszi a szolgáltatót abban, hogy figyelemmel kísérje, mi történik a vízóráknál. Kaplonyi kéthavonta olvastatná le a tényleges vízfogyasztást az óráról, illetve rádiós vízórákat vezetne be, amelyekkel kiszállás nélkül küldhetőek az adatok a szolgáltatóhoz. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kazincbarcikaihoz hasonló esetben általában lehetséges részletfizetés és több szolgáltató levélben értesíti a közös képviselőt, ha rendellenesen magas fogyasztást tapasztal.
A közös képviselőket azért fizetik, hogy a ház, így a hozzá tartozó berendezések műszaki állapotát ellenőrizzék – szögezte le Kovács Zsolt, az Észak-magyarországi Regionális Vízmű Zrt. vezérigazgatója. Mint mondta, a szolgáltató teljes mértékben a jogszabályoknak megfelelően járt el, amikor kifizettette a ház tulajdonában lévő vízóránál elfolyó vizet. Kovács Zsolt szerint gyakorlatilag nincs lehetőség a kéthavonta történő vízóraleolvasásra, mivel ennek költségeit a lakók nem hajlandóak kifizetni. Hasonló okokból nem vált elterjedté az említett rádiós mérőóra sem. A vezérigazgató kijelentette: nem kell vízszerelőnek lenni ahhoz, hogy a közös képviselő rendszeresen ellenőrizze a vízórát, és ha gyanúsnak tartja az eredményt, értesítse a szolgáltatót. Mint mondta, olcsóbb és egyszerűbb az önellenőrzés, Magyarországon azonban a fogyasztók – talán az előző rendszer eredményeképpen – nem elég tudatosak.
Ezt mutatja az is – tette hozzá Kovács Zsolt – hogy egy húszmillió forintos ingatlan megvásárlását követően sajnálják a pénzt arra, hogy felhívják a közműszolgáltatókat és megkérdezzék: nem halmozott-e fel tartozást az előző tulajdonos. A vízmű vezetője hozzátette: a kazincbarcikai eset pikantériája, hogy a szolgáltató egyénenként részletfizetési megállapodást kötött a lakókkal, a közös képviselő pedig most be akarja perelni a lakókat, amiért azok közvetlenül velük kötöttek megállapodást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.