A ritka földfémek családjába 17 anyag tartozik, amit főként mágnesekben, valamint lézerekben használnak fel. Ezek a különleges anyagok teszik lehetővé az elektronikai eszközök, így a mobiltelefonok és laptopok méretének csökkentését. A PCWorld szerint, ha nem használnak ritkaföldfémeket, a mobiltelefonjainak akkorák lennének, mint egy cipő, a noteszgépek súlya pedig elérheti a 10 kilogrammot.
Ugyan az Egyesült Államokban is találhatóak ritka földfémek, de az alacsony munkaerőköltségek hatására mára Kína szolgálja ki a globális kereslet 90 százalékát. A kommunista ország ebből adódó helyzeti előnyét legutóbb múlt hónapban láthatta a világ, amikor egy diplomáciai konfliktus miatt Peking leállította a ritka földfémek exportját Japánba.
"Kína lépése nagy bizonytalanságot okozott. A gyártók diverzifikálni kezdik forrásaikat, de ez hosszú időt vesz igénybe" – mondta a PCWorldnek az Industrial Minerals Company of Australia szakértője. A szakértő szerint annak ellenére, hogy Japán és az Egyesült Államok is igyekszik függetleníteni magát Kínától, Peking uralma a szektorban még legalább két-három évig fennmarad.
Eközben a ritka földfémek iránti igény egyes számítások szerint 2015-ig megduplázódhat. Igaz, hogy a kínálat csökkenése nem okoznak azonnali, jelentős változást, legfeljebb csak kis áremelést, mivel a készülékek többségében csak rendkívüli kis mennyiségű használnak. Viszont mivel Kína már most korlátozza az anyagok exportját, elképzelhető, hogy több cég oda telepíti üzemeit, hogy jobban hozzáférhessen a ritka földfémekhez.
A legnagyobb amerikai ritka földfém-bánya, a Molycorp vezetője elmondta: az elmúlt 45 nap alatt 700 százalékkal emelkedett meg a nyersanyagok ára, a kínálat hiánya ma már nem prognózis, hanem valóság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.