A változás azonban csak a mennyiségek részletesebb közlését teszi kötelezővé, az arányokét nem. A megállapodás értelmében nem lesz ugyanis kötelező az irányadó napi bevételi érték (INBÉ) néven és ajánlott napi bevitel (RDA) néven is ismert tájékoztatás a só-, zsír-, cukor- és energiatartalomról. A százalékos bontású kimutatás feltüntetése önkéntes lesz, igaz, a tagállamok az uniós szabályoknál szigorúbb szabályozással is élhetnek.
Továbbra is érvényben marad az új élelmiszerekre vonatkozó, még 1997-ben alkotott, elavult szabályozás. Eszerint a klónozott állatokból készült élelmiszert előzetes jóváhagyás után forgalomba lehet hozni az EU-ban.
Az allergén összetevők listáját a jövőben a csomagolatlan élelmiszerek, például a menzákon vagy éttermekben értékesített élelmiszerek, esetén is kötelező lesz feltüntetni. Ez jelenleg csak az előre csomagolt élelmiszerek esetén kötelező. Ezzel kapcsolatban a tagállamoknak kell eldönteniük, hogy hogyan osztják meg ezeket az információkat a vásárlókkal.
Kötelező lesz feltüntetni a sertés-, bárány-, kecskehús és a szárnyasok eredetét is. Ez jelenleg a marhahús, méz, olívaolaj, friss zöldségek és gyümölcsök esetén, illetve olyankor kötelező, amikor ennek az információnak a hiánya félrevezető lehet – olvasható az Európai Parlament közleményében.
Az új szabályok szerint gondoskodni kell majd arról, hogy az élelmiszerek csomagolása, megjelenése ne adhasson okot a félreértésre. Szigorú szabályok gondoskodnak majd arról is, hogy a fogyasztókat ne lehessen félrevezetni különböző élelmiszer-utánzatokkal, például a tej felhasználása nélkül előállított "sajtszerű" termékekkel. A csomagolás elején, a márkanév mellett egyértelműen fel kell tüntetni, ha valamilyen összetevőt mással helyettesítenek.
Az EP a génmódosított növényekről is döntött ma. Lehetőséget kell adni a tagállamoknak, hogy dönthessenek a génmódosított növények termesztésének korlátozásáról vagy betiltásáról - javasolja a Parlament. A jogszabályjavaslatot 548 igen, 84 nem és 31 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők kedden Strasbourgban.
Az Európai Bizottság javaslata szerint a tagállamok nem hivatkozhatnának egészségügyi vagy környezetvédelmi okokra, csak más kifogásokat emelhetnének a génmódosított növények termesztése ellen. A Parlament szerint viszont a tagállami tilalmak csak akkor állhatnak szilárd jogi alapon az esetleges nemzetközi kereskedelmi jogi viták során, ha környezetvédelmi érvekre is támaszkodhatnak.
Ilyen érvek lehetnek például: a növényvédő szerekkel szembeni rezisztencia, a biológiai sokszínűség megőrzése vagy a megfelelő adatok hiánya azzal kapcsolatban, hogy a génmódosított növények termesztésének milyen negatív következményei lehetnek a környezetre. A képviselők szerint a tagállamoknak annak érdekében is intézkedéseket kell tenniük, hogy a génmódosított növények ne tudjanak behatolni a nem génkezelt növényi termesztést preferáló területekre. Ha ez mégis megtörténik, a felelősöknek anyagi felelősséget kell vállalniuk az okozott károkért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.