Az együttműködés legfontosabb célja, hogy a magyar vásárlók garantáltan jó minőségű, belföldi termesztésű görögdinnyét fogyaszthassanak. A dinnyetermelők és a szakmai, valamint az érdekképviseleti szervezetek, továbbá a nagy áruházláncok képviselői egyeztettek a minisztériumi szakemberekkel - Budai Gyula vezetésével -, hogy az idén miként népszerűsíthető a tavalyinál is eredményesebben a magyar görögdinnye.
Tavaly a promóció hatására a magyar görögdinnyéből többet adtak el belföldön, mint külföldön. Korábban ez fordítva volt - emlékeztetett az államtitkár.
Budai Gyula közölte: 2012-ben csaknem ötezer hektáron 171 ezer tonna görögdinnye termett. Az idén várhatóan a termés ennél jobb lesz, elérheti a 250 ezer tonnát is. A dinnyetermő terület nagysága országosan mintegy 15 százalékkal nőtt a múlt évihez képest - tette hozzá Simonka György fideszes képviselő, az ország legjelentősebb dinnyetermelő területének, a Békés megyei régiónak a képviseletében.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az idei görögdinnyeszezon kezdetétől koncentrált ellenőrzésre számíthatnak az eladók a nagybani piacon és az utak mentén is. Az ellenőrök szigorúan nézik majd például az árun található, a származási helyre vonatkozó megjelölést. Az ellenőrzések a szezon kezdetétől a szezon végéig tartanak - jelezte.
Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke arról beszélt, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idei dinnyeszezon a szokásosnál mintegy két héttel később, július 20-án kezdődik. Ekkortól kereshetik a vásárlók az áruházláncok üzleteiben a magyar görögdinnyét.
A FruitVeB elnöke elmondta: a nemzeti dinnyeprogram eredményeként sikerült megállítani a görögdinnye termőterületének csökkenését az országban, az idén már érzékelhetően nőtt a termőterület nagysága, az idén eléri az 5600-5700 hektárt.
Az együttműködésnek köszönhetően Magyarországon a görögdinnye-fogyasztás számottevő mértékben nőtt, a megtermelt gyümölcs több mint felét már belföldön fogyasztják el - tette hozzá.
Simonka György a termelők nevében elmondta, hogy Békés megyében a javuló feltételeknek köszönhetően a dinnye termőterülete az országos átlagot meghaladó mértékben, 20-25 százalékkal növekedett. Ezt a képviselő az együttműködés első eredményének tulajdonította. Felhívta továbbá a kereskedők figyelmét: követeljék meg a termelőktől a jó minőségű, első osztályú áru szállítását.
Hasznosnak ítélte, hogy a dinnye minőségét ellenőrzéseivel garantálja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ezt annak érdekében teszi, hogy ne kerülhessen külföldről behozott, átcímkézett termék a magyar áru közé. Az országgyűlési képviselő jelezte, hogy a termelők szeretnének könnyítést kapni az e-útdíj fizetésében költségeik mérséklése érdekében.
Oravecz Tamás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy egy hektárnyi dinnye megtermelése legalább 1,5 millió forintba kerül. A termelők célja pedig az, hogy megtérüljön a termelésbe befektetett pénzük, és némi hasznot is realizáljanak.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára arról beszélt, hogy az áruházláncoknak is érdeke, hogy a "fekete csatornákat" az élelmiszerlánc-biztonságért felelős hatóság szigorúan ellenőrizze. Közölte - és ezt megerősítették a láncok jelenlévő képviselői is -, hogy az áruházláncok a promóciós kampányban az idén is részt kívánnak venni.
Budai Gyula jelezte: az egyeztetésre meghívást kapott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is, de a versenyhatóság nem élt a lehetőséggel. Ezt az egyeztetés résztvevői nehezményezték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.