BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Távcsöves puskával a rák ellen

Sikerrel fejeződött be az a két és féléves kutatás, amelynek célja a vese és a vizeletelvezető rendszer daganatos betegségeinek, sérüléseinek felderítésére szolgáló gyógyszerkészlet előállítása volt. A projekt teljes költségvetésének 60 százalékát, 157,6 millió forintot uniós forrásból finanszírozták.

A Medi-Radiopharma Kft. kutató laboratóriumában kifejlesztett radioaktív izotópos vegyület segítségével az orvosok minden eddiginél pontosabb képet kaphatnak veséket sújtó betegségek fajtájáról, természetéről, vagy – például egy veseátültetést követően - nyomon követhetik a gyógyulás folyamatát is.

Az izotóp ugyanis – magyarázta Jánoki Győző ügyvezető - kifejezetten a vese kiválasztó funkciójának megfigyelését teszi lehetővé, ott választódik ugyanis ki. A vizsgálóeljárás során kis mennyiségű radioaktív izotópot fecskendeznek a páciensbe, annak útját egy úgynevezett izotóp-generátorral követik, majd az izotóp a beadást követő három órán belül ki is ürül, így a vizsgálat korlátlanul megismételhető.

A RenoScint fantázianéven előállított készítményt az emberi alkalmazás engedélyeztetése előtt daganatos veseelváltozásban szenvedő patkányokon és kutyákon próbálták ki. A gyógyszer regisztrációs dokumentációját egyszerre öt európai országban nyújtják be az illetékes hatóságokhoz, ezt követően egy-három éven belül bármelyik kórházban alkalmazhatóvá válik. Különösen, hogy a hasonló elven működő PET-CT-nek ez az eljárás mindössze a töredékébe kerül. Mint Jánoki Győző fogalmazott: a PET-CT a diagnosztikában nagyágyúnak számít, a RenoScint viszont egy rendkívül jó távcsöves vadászpuska.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.