Az USA jegybankja 2009 óta teszteli az országban működő, 50 milliárd dollárnál nagyobb konszolidált mérlegfőösszegű bankcsoportokat a tekintetben, hogy a feltételek különféle változása mellett hogyan állnák a sarat, és ez volt az első alkalom, amikor mind 31 ilyen bankcsoport hozni tudta a vizsgált időszakban az elvárt minimumot. (A stresszteszteket a 2008-as globális pénzügyi válság után kezdték alkalmazni – nem csak Amerikában –, hogy visszaszerezzék a bakszektorba vetett bizalmat, miután hatalmas költségvetési támogatásokkal kellett megmenteni a csődtől nagy pénzintézeteket is. Az USA-ban összesen mintegy 700 milliárd dollárt költöttek ilyen célra az adófizetők pénzéből.)
A Fed elvárása az, hogy a Tier 1 tőkemegfelelési mutató legalább 5 százalék legyen; ezt most az összes vizsgált pénzintézet hozni tudná a 2014 harmadik negyedéve és 2016 negyedik negyedéve közti időszakban. (A tőkemegfelelési mutató – némi leegyszerűsítéssel – azt tükrözi, hogy a bank miként állná a hitelein elszenvedett veszteségeket, a saját tőkét veti össze a kockázatokkal súlyozott hitelállománnyal.) A Fed alap-, kedvezőtlen és nagyon kedvezőtlen szcenáriók szerint nézte meg a bankokat; a legrosszabb esetben azt feltételezték, hogy a világgazdaság jelentős gyengül, az USA-ban komoly recesszió van 10 százalékos munkanélküliség mellett, a részvényárfolyamok 60 százalékkal zuhannak, és meredeken nő a volatilitás a piacokon. Egy ilyen forgatókönyv mellett a 31 bankcsoport összesített vesztesége 9 negyedév alatt 490 milliárd dollár lenne – ebből 340 milliárd a hitelezési –, aggregált Tier 1 tőkemegfelelési mutatójuk a 2014 harmadik negyedévi 11,9 százalékról 8,2 százalékra esne vissza (2009 elején 5,5 százalék volt ez a mutató). A „csak kedvezőtlen” forgatókönyv nem számol egyesült államokbeli recesszióval, csupán az inflációs nyomás erősödésével és a világgazdaság nem jelentős gyengülésével – ez esetben 10,8 százalékra csökkenne az aggregált mutató.
Elég gyengén szerepeltek most a legnagyobb befektetési bankok: a Goldman Sachs, a JPMorgan és a Morgan Stanley egyaránt épp hogy átvitte a 6 százalékot a legrosszabb verzió szerint. Kérdés, hogyan állták a stresszteszt második menetét, amelyben azt nézte a Fed, miként teljesülnek a tőkemegfelelési mutatók a részvényesek esetleges javadalmazása után. Ennek az eredményei szerdán jelennek meg, és a gyakorlatban is lecsapódhatnak, miután a jegybank azoktól is függővé teszi, hogy jóváhagyja-e a bankok osztalékfizetési, illetve részvényvásárlási terveit. A Fed azonban nemcsak a nyers számokat nézi, amikor engedélyezi ezeket a terveket, hanem mindinkább számításba vesz olyan minőségi tényezőket is, mint a bank kultúrája, irányítása, a külső és belső kockázatok megítélésének képessége. A most vizsgált 31 bank tavaly összesen 25 milliárd dollárnyi osztalékot fizetett a Thomson Reuters adatai szerint a 2010-es, sokéves mélypontot jelentő 6,6 milliárd után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.