Nem kellett győzködni a külföldi vezetést, hogy Magyarországon ruházzanak be – mondja Kemenes László, a Prologis magyarországi vezetője, aki szerint az ipari ingatlanok piacát ma az autóipar élénkíti. A logisztikai cég a válság óta az első magyar spekulatív ingatlanfejlesztést fejezte be tavaly.
A szigetszentmiklósi Prologis Park Budapest-Sziget immár a hetedik épülettel egészült ki, az új épületet 46 dokkolóval és három ipari kapuval adták át. A Leshegy Ipari Parkban létrehozott komplexumban 120 000 négyzetméternyi raktár- és irodai terület kapott helyet. Kemenes azt mondja, a spekulatív fejlesztések alapvetően bizalmat mutatnak a piac iránt: jó gazdasági környezetben, megfelelő fundamentumok mellett érdemes vállalni a kockázatot.
A spekulatív – vagyis a fix bérlő nélkül induló – fejlesztések legnagyobb felvevőpiaca ma az autóipar, az elektronikai ipar és az FMCG, de az e-kereskedelem is nagyon komoly igényt hoz az ipari ingatlanok iránt. Idehaza egyelőre kevés igazán méretes e-kereskedelmi cég van, de azok megduplázták az aktivitásukat. A növekedésükhöz pedig előbb-utóbb szükségük lesz raktárakra és logisztikai csarnokokra – hangsúlyozza az ügyvezető. Kemenes László szerint minden más szektorban igaz, hogy a spekulatív projektek, lendületet tudnak adni az egész piacnak.
Új helyszínen járulékos fejlesztéseket is indukál egy ilyen beruházás, hiszen ha egy nagy cég megtelepszik egy telephelyen, vonzza a közelbe a beszállítóit is.
E fejlesztések kapcsán a helyszín, az igények és a helyi piac dinamikája jelenti még a két legfontosabb faktort. A projekt megtérülése 15-20 év, bár ezt – éppen a fejlesztés jellege miatt – nehéz megmondani az induláskor, hiszen sem a bérlő, sem a kondíciók nem ismertek. A Prologis megtanulta árazni a hosszabb távú kockázatokat is: a cég 2002 óta van jelen a piacon, több mint 640 ezer négyzetmétert ad bérbe nyolc területen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.