Magyarországon vezető halálok a daganatos megbetegedés. Vastagbéldaganatot évente 10 ezer embernél diagosztizálnak, sajnos 5 ezren bele is halnak. 2017 év végétől 6,57 milliárd forint áll rendelkezésre arra, hogy a háziorvosok segítségével elindulhasson az új népegészségügyi szűrőprogram. Az a cél, hogy 10 százalékkal csökkenjen a vastagbélrákos betegek száma, a program évente 500 ember életét mentheti meg - mondta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere.
Eddig rendszerszinten két egészségügyi szűrőprogramot vezettek be Magyarországon az emlő- és a méhnyakrák-szűrést és most a vastagbélrákszűrést is országossá teszik. A háziorvosok főleg a 50-70 év közöttieket fogják behívni székletvérvizsgálatra.
Balog Zoltán azt is elmondta, idén még 20 szűrőbuszt szeretnének átadni a népegészségügyi program keretében. 7 milliárd forintot fordítanak a menzák megújításra és 100 milliárd forintot pedig a gyermekétkeztetésre.
Csehországban egy hasonló programmal a végbélrákra visszavezethető halálozást harmadával tudták csökkenteni - tette hozzá a miniszter.
Hiába költünk 800 milliárd forintot a szakellátásra Magyarországon, ha nem tudunk népegészségügyi fronton áttörést elérni. A 65 felettiek száma 1989-hez képest 2020-ra másfélszeresére fog növekedni. Kezelnünk kell azt a kihívást, ami a lakosság öregedéséből származik, ezért fontos, hogy minden 50-70 év közötti részt vegyen a szűrővizsgálaton - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár.
A háziorvosok fele csatlakozott a szűrőprogramhoz, mivel ez egy uniós projekt, nem lehet mindenkit kényszeríteni rá - mondta Szentes Tamás országos tiszti főorvos. Magyarországon 100 ezer emberből 90 vastagbélrákos, a betegek felét el is veszítjük. 2014-ben majdnem 11 ezer vastagbéldaganatos beteget regisztráltak Magyarországon. A betegek között nagyon sok a 40 év körüli.
A szűrésre majd a háziorvosok hívják be a pácienseket. Ha valakinél pozitív eredmény születik a székletvérvizsgálat során azt továbbküldik kolonoszkópiás (vastagbéltükrözés) vizsgálatra. A szűrést kétévente érdemes megismételni. Az unió által finanszírozott szűrőprogram 2017-2019 között lesz elérhető, de Ónodi- Szűcs Zoltán azt mondta, 2019 után is biztosítják rá a forrásokat.
Ma 1,8 millió 50-70 év közötti ember él Magyarországon. A felnőtt háziorvosi praxisok 52 százaléka jelentkezett a programra, de a többi beteget is el akarják érni. A programhoz csatlakozó háziorvosok plusz finanszírozást kapnak, betegenként 1000 forintot. Ugyanakkor létrehoztak országosan hét szűrőközpontot,(Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged, Győr, Eger, Székesfehérvár) ahova bárki bemehet vastagbélszűrésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.