A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ 490,6 millió forint állami támogatást kap az egykori Tivoli mozi felújítására, ahol várhatóan Capa születésnapján, 2018. október 22-én megnyílik a világ eddigi egyetlen állandó Capa-kiállítása.
A majdnem félmilliárd forintos támogatást Hoppál Péter (képünkön), az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Kőrösi Orsolya, a Capa-központ ügyvezető igazgatója – akinek kinevezését újabb négy évre meghosszabbították – jelentette be a magyar fotográfia napján.
A történet 2008-ban kezdődött, amikor a magyar állam közel 300 millió forintért megvásárolta a Capa hagyatékát gondozó New York-i International Center of Photographytól azt a 937 mesterkópiának nevezett fotográfiát, amelyek eredetileg a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárába kerültek. Ezek a képek most vagyonhasznosítási szerződésekkel átkerülnek a Capa-központ felügyelete alá, később pedig fő gerincét képezik az állandó tárlatnak.
A közel ezer darab mesterkópiát Robert Capa öccse, Cornell Capa válogatta a fotográfus 70 ezer negatívot tartalmazó hagyatékából. Az akvizíció feltétele volt, hogy ne raktárba kerüljenek, hanem kiállítótérben állítsák ki és tegyék kutathatóvá őket. Így a most megvalósuló fejlesztés egyben a tíz évvel ezelőtti szerződés kötelezettségvállalásának teljesítése is. A világban három helyen, New Yorkban, Tokióban és Budapesten működik Capa hagyatékát gondozó intézmény, de a munkáiból állandó tárlat egyelőre sehol nem látható, a budapesti lesz az első.
A Tivoli felújítására most tizennégy hónap és közel félmilliárd forint áll rendelkezésre. Szécsi Zsolt építész tervei szerint a védelem alatt álló előcsarnok műemléki terét rekonstruálják, és múzeumi shop mellett kávézó is kerül bele. Az egykori színházteremben rendezvényekre alkalmas helyiséget alakítanak ki, a korszerű technikával felszerelt terem konferenciák, de akár színházi események, előadások befogadására is alkalmas lesz.
A 200-300 négyzetméteres múzeumi szabványok szerint klimatizált kiállítóteret a felújítást is felügyelő építész az egykori technikai helyiségekbe tervezte, a lépcsőt pedig úgy alakítják át, hogy nagyobb transzparencia alakuljon ki a lenti szinttel. A mestergyűjteményből műtárgyvédelmi okokból (a fotókat bizonyos idő alatt csak meghatározott mennyiségű fény érheti, hogy ne romoljon az állaguk) egyszerre 150-200 képet tudnak kitenni a falra. Csizek Gabriella kurátor párhuzamosan két egyenrangú kiállítási anyagot állít össze, hogy a fényképeket kímélendő félévente cserélhessék őket, s hogy megfeleljenek a múzeum kettős – megóvni és bemutatni – feladatkörének. A tárlat kurátorának legfőbb feladata bemutatni Capa életművét egyediségében és nagyságában, emellett hangsúlyozni szeretné az anyag magyar vonatkozásait, kutathatóvá tenni a fotós magyar származású emigráns baráti körét, személyiségét, magánéletének alakulását is.
Capa sem volt szerény, mi magyarok is büszkék lehetünk fotográfiai kulturális örökségünkre, ne feledjük, a 20. század nemzetközi fotográfiai kánonját magyarok alakították
– emelte ki Kőrösi Orsolya.
A 2013-ban nyílt Nagymező utcai intézmény feladata a Capa-hagyaték kezelésén túl a magyar és nemzetközi művészfotósok és fényképművészeti műhelyek bemutatása, szakmai események, képzések szervezése, és alapítottak egy fotográfiai díjat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.