BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Januárban megtorpanhat az áremelkedés

Nem hatott a magyarországi tejpiacra és az árak alakulására a Romániába irányuló export, ez egyébként négy-öt éve tapasztalt jelenség – mondta a Világgazdaságnak Gamos András, a paksi székhelyű Milkmen Kft. ügyvezetője. Romániában a napokban közölték, hogy az országban megtermelt tejnek csak a negyedrészét vásárolják fel a helyi feldolgozók, az importált tej majdnem fele Magyarországról érkezik.

A belpiaci árak az exporttól függetlenül konszolidálódtak: az Agrárgazdasági Kutató Intézet által kimutatott októberi 98,96 forintos átlagár havi szinten 3, éves összevetésben 27 százalékos drágulást jelentett. Az áremelkedéshez a felvásárolt tejek beltartalmi értékének némi javulása is kellett: a zsírtartalom 0,08, a fehérjetartalom pedig 0,12 százalékponttal lett magasabb, míg az alapár 1 százalékkal emelkedett. Az exportár csökkenése már októberben is megfigyelhető volt, hiszen a kilogrammonkénti ár a szeptemberihez képest 3 százalékkal csökkent, 110,9 forintra. Ezzel együtt az exportár még mindig 12 százalékkal volt magasabb a termelői átlagárnál.

A tejágazat ma nyereséget hoz a termelőknek, de a korábbi évek veszteségeinek kompenzálására nem elég a bevétel
Forrás: MTI – Balogh Zoltán

A mostani ár Gamos András szerint már nyereséget hoz az átlagos termelőknek, de az árszintnek még jó ideig ki kellene tartania, hogy az utóbbi évek veszteségeit ki tudják egyenlíteni. Bár idén az exportár magasabb volt a belföldi áraknál, a szakma jövőre az árak kiegyenlítődésére számít – pontosabban az exportár csökkenését várja. A kiviteli pozíciók romlását mutatja, hogy az azonnali piacon lefelé indultak a tejárak, és a belföldi felvásárlási árakban megtörhet az emelkedő trend. A hírek szerint a januárban életbe lépő új szerződések már nem tartalmaznak áremelést – inkább az árak tartása jellemző.

Az uniós piacot közben 350 ezer tonnás intervenciós tejporkészlet nyomja, emiatt Brüsszel nyolc hónapra felfüggesztette a tejpor felvásárlását. Gamos András emlékeztetett, hogy a második fél évben megugrottak a tejzsírárak, de a tejpor a mélypontot jelentő 1600 eurós tonnánkénti áron maradt, ezzel megbontva a két termék közötti korábbi 1,5-1,6-szeres árarányt – egyes időszakokban a tejzsír ára négyszerese volt a tejporénak.

A hazai piac nagy kérdése, hogy mikor csökkentik a fogyasztás nagy részét adó UHT- és ESL-tejek áfáját. Az áfacsökkentésért lobbizó Tej Terméktanács korábban azt közölte, hogy a hazai előállítású UHT-tejek arányát a 2011-es 10-20 százalékról 2016-ra sikerült 85 százalék fölé emelni a boltokban, ám a magas áfa még mindig teret adhat az áfacsalóknak. A terméktanács szerint ezzel magyarázható, hogy egyes nagy élelmiszerláncok akcióinál az importált UHT-tej a hazaiak felébe-kétharmadába került.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.