Heteken belül megjelenik a pályázat, amelyen keresztül a kormány tízmilliárd forint költségvetési forrást biztosít a hazai szülészeteknek, többek között azért, hogy közülük minél több megszerezze a bababarát minősítést – jelentette be Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. A pályázati forrást két lépcsőben hirdetik meg, és 2018–2019-ben pályázhatnak rá az egészségügyi ellátórendszerhez tartozó intézmények – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A 78 magyarországi állami finanszírozású szülészet közül 19 rendelkezik a bababarát kórház minősítéssel, de Budapesten csak az Egyesített Szent István és Szent László Kórház tartozik ebbe a körbe. A vidéki kórházak közül többek között a miskolci, a szolnoki, a székesfehérvári, a pécsi, a siófoki és a zalaegerszegi szerezte meg a minősítést.
A bababarát kórház kezdeményezést 1991-ben indította útjára az Egészségügyi Világszervezet az UNICEF-fel közösen. A cím megszerzéséhez egy tíz pontból álló kritériumrendszernek kell megfelelniük a szülészeteknek. Többek között meg kell tanítani az anyákat a szoptatás technikájára, de biztosítani kell az úgynevezett rooming in szolgáltatást is, ami annyit jelent, hogy az anyát és a babát a nap 24 órájában együtt helyezzék el, hogy az első pillanattól kezdve egymásra tudjanak hangolódni.
A mostani előterjesztés négy pillérre épül – hangsúlyozta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár. Az egyik pillérében a várandósok gondozásának fejlesztésére és a szülésfelkészítések támogatására lehet pályázni. Egy másik pillérben az egészségügyi dolgozók képzésére kaphatnak forrásokat az intézmények, és a szülészetek infrastruktúrájának fejlesztésére is pályázhatnak a kórházak.
Tény, hogy a császármetszések aránya nemzetközi összehasonlításban is magas Magyarországon – reagált lapunk felvetésére Novák Katalin. Ennek kapcsán hangsúlyozta, a mostani előterjesztés célja, hogy a lehető legnagyobb biztonságot és szabadságot adják meg az anyáknak, ezáltal csökkenjen a műtéttel végződő szülések száma is.
Magyarországon száz szülésből 38,7 végződik császármetszéssel, ez a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD tagországai között a hetedik legmagasabb mutató. Hazánkban több mint 10 százalékkal magasabb a császármetszéssel végződő szülések száma, mint Csehországban, és 6 százalékkal több, mint Ausztriában, a magyar adat az EU-átlagot is 8,5 százalékkal meghaladja – derül ki az állami egészségügyi ellátórendszer adataiból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.