Egy, a koronavírus elleni lehetséges vakcina kifejlesztéséről van szó, egy új, gyors dohánynövény-termesztő technológia használatával – már zajlanak a preklinikai vizsgálatok. A dohánynövények a hagyományos módszerekhez képest gyorsabb és biztonságosabb oltóanyag-fejlesztést tesznek lehetővé – áll a British American Tobacco vállalatcsoport közleményében.
A British American Tobacco (BAT) vállalatcsoport Amerikai Egyesült Államokbeli biotechnológiai leányvállalata, a Kentucky BioProcessing (KBP) egy, a koronavírus elleni potenciális oltóanyag fejlesztésén dolgozik, és most már a preklinikai vizsgálatok zajlanak. Ha a tesztelés jól megy, a BAT csoport reményei szerint a megfelelő partnerekkel és
a kormányzati szervek támogatásával júniustól kezdve hetente 1-3 millió adag oltóanyagot lehet majd előállítani.
Miközben a KBP továbbra is kereskedelmi tevékenységet folytat, a szándék az, hogy a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztését célzó projektje nonprofit alapon működjön.
A fejlesztés alatt álló oltás a BAT vállalatcsoport által szabadalmaztatott, gyors dohánynövény-termesztő technológiáját használja, amelynek számos előnye van a hagyományos oltóanyag-előállítási technológiához képest:
A BAT vállalatcsoport amerikai leányvállalata, a Reynolds American Inc. 2014-ben vásárolta meg a KBP-t azzal a céllal, hogy némely egyedülálló dohánykivonási technológiáját felhasználja az új termékkategóriájának, a nem éghető termékek kategóriájának továbbfejlesztésében.
2014-ben a KBP az újságok címlapjaira került mint azon kevés vállalatok egyike, amely hatásos kezeléssel rendelkezik az ebola ellen: a kaliforniai Mapp BioPharmaceuticals társasággal a ZMapp™-ot gyártotta az USA Biomedical Advanced Research and Development Authority-vel (BARDA) együttműködésben.
A KBP nemrég klónozta a koronavírus genetikai állományának egy részét, amely egy potenciális antigén kifejlesztéséhez vezetett – egy olyan anyaghoz, amely immunválaszt,
elsősorban antitestek képződését váltja ki a testben.
Ezen antigén génjét azután behelyezték a dohánynövényekbe az antigén szaporítása céljából, a növények betakarítása után az antigént megtisztították, és jelenleg preklinikai vizsgálaton megy keresztül.
A BAT vállalatcsoport most vizsgálja a partnerség lehetőségeit a kormányzati szervekkel, hogy a vakcináját a lehető leghamarabb klinikai vizsgálatoknak vethessék alá. A BAT szerint a kormányokkal és a gyártókkal való együttműködés révén hetente 1-3 millió dózist lehetne előállítani.
Dr. David O’Reilly, a BAT vállalatcsoport kutatási igazgatója elmondta: „Kapcsolatba léptünk az Egyesült Államok Gyógyszerfelügyeleti és Élelmiszerügyi Hivatalával (FDA) és útmutatást kértünk a következő lépésekhez. Felkerestük emellett az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Minisztériumát, valamint az Egyesült Államokbeli BARDA-t is, és felajánlottuk támogatásunkat és a kutatásainkhoz való hozzáférést azért, hogy így megkönnyíthessük a koronavírus elleni oltás kifejlesztését.”
„Egy oltóanyag kifejlesztése kihívásokkal teli és összetett munka, de úgy gondoljuk, hogy jelentős áttörést értünk el a dohánynövény-technológiánkkal, és készen állunk arra, hogy a kormányokkal és minden érdekelt féllel együttműködve segítsük megnyerni a koronavírus elleni háborút. Teljes mértékben megfelelünk az ENSZ azon kérésének, hogy a globális problémák leküzdéséhez holisztikus társadalmi szemlélettel álljunk.”
„A KBP egy ideje már kutatja a dohánynövény alternatív felhasználási lehetőségeit. Az egyik ilyen alternatív alkalmazás a növényi alapú vakcinák kifejlesztése. Elkötelezettek vagyunk, hogy e technológia felhasználásával hozzájáruljunk a koronavírus terjedésének megállítását célzó világszintű törekvésekhez.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.