A British American Tobacco (BAT) dohányipari vállalaton egyre nagyobb a nyomás, hogy helyezze át az elsődleges tőzsdei bejegyzését New Yorkba, miután az egyik legnagyobb részvényese szerint „nincs értelme”, hogy a brit börzén maradjon – írta a Financial Times.
A vállalat egyik legnagyobb részvényese, a GQG Partners befektetési cég alapítója, Rajiv Jain egy interjúban elmondta: arra ösztönözte a vállalatot, hogy fújja le az 1912-ben bevezetett londoni tőzsdei jegyzését, és költözzön át az Egyesült Államokba.
A BAT árván maradt Európában. Az alapvető befektetői bázisa eltűnt, Nagy-Britanniában a gazdasági helyzet egyre kevésbé vonzó, miközben a legtöbb vásárlójuk az Atlanti-óceán másik oldalán található meg. Nincs értelme a londoni börzén maradniuk
– jelentette ki Jain.
Az egyesült államokbeli bevétel a BAT tavalyi 27,6 milliárd fontos globális bevételének mintegy kétötödét tette ki, ami a cigarettagyártó legnagyobb piacává teszi, ráadásul az USA-ban magasabb tőzsdei értékelések és egy szélesebb befektetői kör várná a vállalatot – ez az utóbbi években rengeteg brit céget csábított át a tengerentúlra.
Legutóbb a cambridge-i székhelyű Arm csiptervező és a világ legnagyobb építőanyag-gyártója, a CRH fordított hátat Londonnak, ezek a vállalatok a Flutter szerencsejáték-óriást követték. Egy hónapja a Shell olajipari vállalat is majdnem otthagyta a szigetországot New Yorkért, és csak az utolsó pillanatban maradt az Egyesült Királyságban. A brit befektetői bázis is egyre jobban elkerüli a hazai részvénypiacot, a vállalatok vonzása és megtartása mind nehezebb az ország számára.
Ez a BAT és a versenytársai között kialakuló tőzsdei szakadékban is megmutatkozik: annak ellenére, hogy a brit vállalat tavaly magasabb bevételt és működési nyereséget ért el, mint a PMI, értékelése sokkal alacsonyabb volt.
Szerda délután a BAT piaci kapitalizációja 66,3 milliárd font volt, kevesebb mint fele a PMI 147,6 milliárdjának.
A váltást a BAT amerikai leányvállalata, a 2017-ben megvásárolt Reynolds is ösztönzi: ismert márkái továbbra is népszerűek, ráadásul az e-cigaretta kategóriában pár év alatt 41 százalékos piaci részesedést ért el.
A BAT a londoni mellett egy másodlagos jegyzéssel is rendelkezik a johannesburgi tőzsdén. A vállalat amerikai váltásáról egyelőre még nem született hivatalos döntés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.