Az Enel elkészítette az üzleti tervét a következő három évre. Eszerint az olasz energiaipari óriás bruttó 35,8 milliárd euró értékű beruházást tervez a következő három évben – közölte szerdán a vállalatcsoport új vezérigazgatója.
A vállalatcsoportnál a hatékonyságot és az eredményességet helyezik előtérbe. Ennek érdekében a rugalmasságra törekednek, egyszerűsítenek a folyamatokon, megkarcsúsítják a szervezetet és szigorítanak az elszámoltathatóságon. Ezeken kívül kiemelt szerepet szánnak a pénzügyi fegyelemre és a likviditás növelésére is.
Flavio Cattaneo vezérigazgató célja továbbá a befektetések kockázatának minimalizálása: a befektetéseket olyan területekre összpontosítja, ahol várható megtérülés, a szabályozási keretek jövedelmezők, a makrogazdasági és a politikai környezet pedig stabil.
A tervezett kiadásokból 18,6 milliárd eurót a hálózatok fejlesztésére költenek, 12,1 milliárd eurót pedig partnerségben a szárazföldi szél- és napenergia-termelésre, valamint akkumulátoros tárolókapacitás-bővítésre adnak. Az olasz cégóriás a zöldenergia kapacitását 13 gigawattal bővítené világszerte. A vállalatcsoport ezenkívül 3 milliárd eurót a csoport ügyfélportfóliójának aktív kezelésébe fektet. Az Enel a beruházásai 49 százalékát Olaszországban, 25 százalékát az Ibériai-félszigeten, 19 százalékát Latin-Amerikában és 7 százalékát Észak-Amerikában költheti el a szerdán kiadott közlemény szerint.
Cattaneo arra számít, hogy a nyereség évente átlagosan 6 százalékkal nő, és 2026-ban eléri a 7,1-7,3 milliárd eurót.
A vállalatcsoport terve alapján az osztalék alsó határa 0,43 euró lesz részvényenként a következő három évben, ha viszont a fizetési mérlegüket sikerül nullára kihozniuk, akkor azt legfeljebb az adózott nyereség 70 százalékáig megnövelik.
Az új vezérigazgató változtatott a vállalatcsoportot májusig irányító Francesco Starace értékesítési tervén, így az olasz energiaipari csoport idén és jövőre 11,5 milliárd euróval csökkentheti az adósságát, tehát a korábban tervezettnél több idő marad eszközeladásra – mutatott rá a Reuters.
A hiány várhatóan a cégcsoport kamat-, adó- és értékcsökkenési leírás előtti eredményének (EBITDA) körülbelül 2,3-szeresére, 23,6 és 24,3 milliárd euró közé csökken 2026-ra. Idén év végén az adósság még sokkal magasabb, várhatóan 60-61 milliárd euró lesz, vagyis az EBITDA 2,7-2,8-szerese, ami magasabb az előző évi üzleti terv célkitűzésénél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.