BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az terjed, hogy csődbe megy a szabadságharcos magyar sörgyár – de a cég cáfol

Egy holland cég csődeljárást indított fizetésképtelenség miatt az ismert magyar sörgyár ellen. De ez egyáltalán nem biztos, hogy megalapozott.

Csődeljárást indított a Csíki Sör ellen a holland résztulajdonos – ezt írja a Magyar Hang. A lap szerint az eljárást karácsony után néhány nappal kezdeményezte a külföldi résztulajdonos fizetésképtelenségre hivatkozva.

Csíki sör
Az terjed, hogy csődbe megy a szabadságharcos magyar sörgyár – de a cég cáfol. Fotó: Facebook / Csíki Sör

A cikkben a Hargita Megyei Törvényszék adatbázisára hivatkoznak forrásként. Ebből kiderül, hogy a holland bejegyzésű Lixid Holding BV december 27-én jelentette be a csődeljárást a csíkszentsimoni Lixid Project SRL ellen. Az utóbbi gyártja a Csíki Sört. Az ügyben az első tárgyalást február 28-ára tűzték ki.

A társaság hétfő reggel a közösségi oldalán reagált az újság állításaira. Rövid bejegyzésükben azt írták:

Nem vagyunk csődben! Részletek később.

Amint az említett részletek megjelennek, a Világgazdaság beszámol róluk.

Mit kell tudni a Csíki Sörről?

A Csíki Sör termékcsalád a Lixid Project SRL tulajdonában levő csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrában gyártott sör. A cég Erdélyen kívül Magyarországon, Szlovákiában és a Vajdaságban is forgalmazza termékeit. A társaságot még 2014-ben alapították, holland befektetői háttérrel is rendelkezik. Az 50 százalékos tulajdon Lénárd András vállalkozóhoz köthető, a másik tulajdonos pedig a Hollandiában bejegyzett Lixid Holding BV.

Az igazi ismertséget nem önmagában a termék, hanem egy jogi hercehurca hozta meg a Csíkinek. A Heineken Romania már 2014-től kezdve pereskedett, mert úgy vélte, hogy a Lixid Project az ő szellemi tulajdonát használja.

Végül 2017 elején a marosvásárhelyi táblabíróság jogerős ítéletet hozott, amely szerint az Igazi Csíki Sör néven forgalmazott termékek gyártását meg kell szüntetni. Az ítélet után a Lixid cég Igazi Tiltott Sör néven kezdte forgalmazni a termékeit. Lénárd András szerint politikai ítélet született.

A döntés nagy visszhangot váltott ki Magyarországon. Kormánytagok és kormánypárti képviselők is a Heineken cég elleni bojkottra szólítottak fel. Nem sokkal később azonban bejelentették, hogy a Lixid és a Heineken Romania között megállapodás született. Ebben arra tettek ígéretet, hogy a márkanevek egymás mellett békében meg fognak férni a piacon.

Reneszánszukat élik a kézműves sörök – itthon és külföldön is

Egy kisüzemi sörfőzde éves szinten legfeljebb hatmillió hordónyi (hozzávetőleg 702 millió liter) sört készít, túlnyomórészt tradicionális alapanyagok felhasználásával – írta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legújabb elemzésében. Ebben arra is kitérnek, hogy a kézműves sörök napjainkban reneszánszukat élik mind globálisan, mind hazai szinten: a globális kézművessör-piac értéke hozzávetőleg 103 milliárd dollárt tesz ki, ez a mutató 2032-re 280 milliárd dollár fölé emelkedhet.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.