Az Apple tárgyalásokat folytat arról, hogy eszközei egyes funkciót a Google Gemini nevű mesterséges intelligenciája működtesse. A megbeszéléseket ismerő források szerint a két cég együttműködéséhez a Google eresője szolgáltatja a mintát. A Google éves szinten dollármilliárdokat fizet az Apple-nek azért, hogy az ő keresője legyen az alapbeállítás az iPhone-okon és más almás termékeken. Azonban az Apple állítólag az OpenAI-val is tárgyalásokat folytat.
Ha az Apple mégis a Geminit választja, úgy a Google MI-je potenciálisan akár több milliárd embert érhet el, igaz arról még nem született megállapodás, hogy az esetleges, Geminiel működő funkciók milyen márkanév alatt fussanak. Azonban már a tárgyalások ténye is arra utal, hogy az Apple rosszabbul áll a mesterséges intelligencia terén, mint amit a piac feltételezett.
Az Apple következő operációs rendszere, az iOS 18 a cég közlése szerint több MI-alapú funkciót fog kapni, melyek saját fejlesztéseken alapulnak. Ám ezek olyan megoldások, melyek a telefonok és más eszközök saját erőforrásain alapulnak, szemben a felhőszolgáltatásokon alapuló generatív MI-modellekkel – idézi fel a Bloomberg.
Noha az Apple már a tavalyi év eleje óta dolgozik saját nyelvi modelljén, mely az Ajax névre hallgat, ez még mindig le van maradva a Google és versenytársai termékétől.
A két technológiai óriás megállapodása azonban könnyen a versenyjogi hatóságok célkeresztjébe kerülhet, ahogy az egyébként a modellként szolgáló keresőszolgáltatások esetében is történt. A két cég azzal védekezett a trösztellenes vádak ellen, hogy az Apple azért a Google keresőjét használta, mert azt tartja a legjobbnak, valamint a társaság készülékein könnyű lecserélni a keresőt. A versenyjogi hatóságok egyébként a Microsoft és az OpenAI közötti ügylet kapcsán is vizsgálódnak.
Akárcsak a keresések tekintetében, a Google nemcsak az Apple termékeire szeretne betörni, így a Samsunggal már életbe is lépett egy megállapodás, mely szerint a dél-koreai cég telefonjain az MI-funkciókat a Gemini működteti.
Bár a tárgyalások folyamatban vannak az Apple és a Google között,
valószínűtlen, hogy a telefongyártó júniusi fejlesztői konferenciája, a Worldwide Developers Conference előtt bejelentésre kerülne sor az ügyben.
Az is előfordulhat, hogy az Apple végül nem a Gemini mellett dönt, hanem valamelyik versenytársát választja. Ezek között lehet a Claude csetrobot mögött álló Anthropic például.
A Google MI-je, a Gemini rövid nyilvános pályafutása alatt már heves vitákat váltott ki, amikor múlt hónapban a felhasználók azon hördültek fel, hogy a modell által generált képeken a szereplők bőrszíne nem volt megfelelő. A Google végül leállította a képgeneráló funkciót.
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója korábban nagy MI-bejelentés ígért az idei évre, de hangzatos általánosságokon túl nem árult el részleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.