Megkezdődött a próbagyártás, megszületett az első Made in EU címkével ellátott kínai elektromos autó a Stellantis lengyelországi Tychyben lévő üzemében. A világ harmadik legnagyobb autógyártó csoportja a kínai Leapmotorral alapított 51-49 százalékban közös vállalatot, az hozta Európába a villanyautó-gyártást, amit inkább pontosabb még összeszerelésnek nevezni, hiszen a nagy részegységeket Kínából hajózzák át Európába.
A hírt egy Leapmotor által szervezett hétvégi elemzői tájékoztatót követően szivárogtatta ki a Jefferies. A lengyelek számára nem lesz újdonság a Leapmotor Kínában T03 kódnéven árult minije, hiszen Tychyben gyártották a legendás kispolszkit és a Fiat Pandát és az 500-ast is.
Méretben tehát helyben vagyunk, s ha minőségben és árban is javulni tudnak, akkor a jármű sikerre lesz ítélve. Ahogy Kínában, ahol 2020 óta készítik őket. Az első példányok már a múlt héten legördültek a szalagról, a sorozatgyártást szeptembertől ígérik. A döntés után a felkészülés mindenesetre gyorsan ment, magát az alaphírt március 25-én közölte a Reuters.
A Stellantis egyértelmű költségtakarékossági okokkal magyarázta a lengyelországi helyszínválasztást. A Tychyben ugyanis a gyártási költségek autónként körülbelül 400-500 eurót tesznek ki, furcsamód épp annyit, mint Kínában.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök „bajszot is akasztott” a Stellantis vezérével,
mivel Carlos Tavares inkább a lengyelekhez vitte a Leapmotor-gyártást a bőséges kihasználatlan kapacitásokkal rendelkező Olaszország helyett. Meloni arra az érvre már nem tudott mit mondani, hogy Itáliában éppen a duplájába kerülne az összeszerelés, mint Tychyben.
Azóta Meloni és Tavares elszívta a békepipát, a Fiat gyártását évi egymillió darabosra fejlesztik Olaszországban,
de a kormányfő emellett a kínai autógyártók letelepedését is erősen szorgalmazza.
A BYD második európai üzemét például szívesen befogadná, de egyelőre új autóipari nagyberuházással nem dicsekedhetett el választóinak.
A Stellantis és a Leapmotor kapcsolata ettől függetlenül egyre szorosabb. Az olasz–amerikai–francia csoport kizárólagos jogot szerzett a Leapmotor márkájú autók Kínán kívüli gyártására, exportjára és értékesítésére, ez az együttműködés az első a maga nemében, amit egy feltörekvő kínai és egy patinás „régi vágású” nyugati autógyártó kötött egymással.
A Stellantis emellett tavaly 1,6 milliárd dollárért 21 százalékos részesedést vásárolt a hongkongi tőzsdén jegyzett Leapmotorban.
A Jefferies szerint a közös vállalat azt tervezi, hogy 2025 első negyedévétől a Stellantis valamelyik lengyelországi üzemében a Leapmotor A12 SUV-ot is gyártani fogja. Egy másik, keresett SUV-ját, a C10-est viszont csak Kínában fogják gyártani, onnan exportálják Európába.
Ezen a múlt szerdán, a kínai elektromos autókra kivetett és július 4-étől hatályos, nagy visszhangot kiváltó, 38,1 százalékig terjedő büntetővám sem változtat. A Leapmotorra 21 százalékos extra vámot róttak ki az általános tíz százalékos tételt meghaladóan.
Fontos fejlemény, hogy a gőzerővel folytatják a helyi alkatrész-beszállítókkal a tárgyalásokat, a cél ugyanis a minél magasabb hazai részarány elérése az Európában gyártott autóiknál.
A bumfordi Leapmotor T03-as
A kisautó egyébként Franciaországban már kapható, ott közel 8 millió forintnyi euróért. A Stellantis számára fontos, hogy a legolcsóbb, 20 ezer eurós árkategóriában az elsők közé verekedje magát az európai villanyautó-piacon, és az olyan kínai versenytársakat, mint az ebbe a kategóriába a Seagull modellje révén beszálló „szegedi” BYD-et is megelőzze. A Leapmotor első körben kilenc európai ország piacán jelenik meg első modelljeivel, nevezetesen
A Stellantis-családba tartozó márka forgalmazására az év végéig kétszáz egységből álló hálózatot hoznak létre az említett országokban. A negyedik negyedévtől terjeszkedésüket globálissá teszik, egyedül az Egyesült Államok számít majd „no go zónának”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.