Hivatalosan is elrendelték a két állami tulajdonú személyszállító nagyvállalat, a MÁV-START Zrt. és a Volánbusz Zrt. egyesülését – írja a Magyarbusz.info.
A szaklap szerint a döntést a MÁV-Volán csoport felett az államot megillető tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket gyakorló építési és közlekedési miniszter, tehát Lázár János hozta meg. Annyiban ez nem meglepetés, hogy az elmúlt hónapokban erről az összeolvadásról már sok szó esett. Úgy tudni, az új koncepció jogi és adminisztratív folyamatainak 2024 végéig kell lezárulniuk.
Az integrációs folyamat eredményeként a két állami szolgáltatóvállalat, tehát a MÁV és a Volán egyetlen társaságként folytatja majd tovább tevékenységét. Enne már a neve is megvan:
MÁV Személyszállítási Zrt.
Vagyis a fúzióval tehát a Volánbusz teljesen elveszti önállóságát és végképp beleolvad a MÁV személyszállítási üzletágába. Az integrációnak az ígéretek szerint elsősorban cégjogi jelentősége lesz, a munkavállalók napi munkavégzését az összevonás alig érezhetően érinti majd. Főként
összefüggő változások lesznek.
A Volánbusz és a MÁV-Start összevonása 2023 decemberében kapcsolt magasabb fokozatba. A 2021 januárja óta a MÁV csoporthoz tartozó busztársaság ugyanis ekkor került a MÁV-Start egységes irányítás alá. A két társaságot azóta közös vezérigazgató és egy egyesített igazgatóság irányítja, 2024. február 1-jétől pedig egységes szervezeti felépítés alapján működik a két állami közszolgáltató.
A Magyarbusz.info megjegyezte, hogy a MÁV és a mindenkori állami busztársaság összevonása 2010 után rendszeresen felmerült, de ilyen közelségben még soha nem állt a megvalósításhoz.
A Volánbusz egy közel 100 éves múlttal rendelkező személyszállító társaság, jogelődjét 1927. január 8-án a MÁV hozta létre Magyar Vasutak Autóközlekedési Részvénytársaság (MAVART) néven. Aztán 1970-ben létrehozták a Volán Trösztöt, valamint az 1-től 24-ig számozott Volán vállalatokat. Az akkori minisztertanács 1983-as rendeletével 1984. január 1-jétől létrejöttek a gazdaságilag teljesen önálló Volán vállalatok, amelyek 1985-ben működési körükre és területükre utalva új neveket vettek fel. Ettől az időponttól kezdve viselte a Pest megye autóbusz közlekedését működtető 20-as számú Volán Vállalat a Volánbusz nevet.
A jelenlegi legnagyobb volános szakszervezet, a Közúti Közlekedési Szakszervezet erős kritikával fogadta a hírt, hogy a Volánbusz az összeolvadással megszűnik, a neve pedig eltűnik. „Hová lett a Volán név” címmel tettek közzé bejegyzést a közösségi oldalukon.
Ebben azt írták, hogy megdöbbenéssel fogadták, hogy a MÁV-START és a Volánbusz integrációját követően kimarad az vállalat nevéből a Volán név. Szerintük a korábbi tervek szerint a társaság neve MÁV-Volán Személyszállítási Zrt. lett volna.
Mi, volánosok úgy gondoljuk, hogy mivel a társaság gyökerei a vasúttársasághoz (MAVART 1927.) kötődnek, így közel száz év távlatából, valamint a VOLÁN név 54 éves múltjára való tekintettel megérdemelnénk, hogy a magyarországi közúti közösségi közlekedés múltja ne vesszen feledésbe és a VOLÁN név jelenjen meg az új közlekedési társaság nevében is – érveltek.
Már csak azért is, mert a Volánbusz 30 százalékkal több munkavállalót foglalkoztat, mint a MÁV-Start. „Ha már nem lesz önálló jövőnk, legalább a nevünkből maradjon meg a Volán.
Levélben fordulunk Lázár János miniszter úr felé, hogy gondolják újra döntésüket”
– jelentették be. A fejleményekről a Világgazdaság is beszámol majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.