A Windows szoftvereket érintő globális informatikai kimaradások hatalmas fennakadásokat okoznak egyes ágazatokban, köztük az utazási és az egészségügyi szektorokban. Habár még mindig nagy a bizonytalanság, a Capital Economics egyelőre nem számít jelentős makrogazdasági vagy pénzügyi piaci hatásokra.
Mint ismert, a CrowdStrike Falcon Sensor kiberbiztonsági szoftverének hibás frissítése miatt a világ számos pontján voltak közlekedési és szolgáltatási akadozások. A leginkább érintett ágazatok közé tartoznak a repülőterek, a légi közlekedés, a vasút, a műsorszolgáltatók, a hajózási vállalatok, az egészségügyi és a sürgősségi ellátók. A probléma ugyanis világszerte érinti a Windowst használó eszközöket.
Ami azonban a gazdasági működést illeti, a hatás egyelőre nagyon bizonytalan, és úgy tűnik, hogy érdemben nem befolyásolja azt.
A legjobb helyzetben azok az ágazatok vannak, amelyek jelentős informatikai támogatással működnek.
Náluk ugyanis a szakértők hamarabb meg tudják oldani az informatikai problémákat. Ilyenek a pénzügyi piacok, ahol például a tőzsdék ezért nem érezték hátrányát a világbotránynak. A Budapesti Értéktőzsdén sem látszott rá utaló jel a pénteki kereskedési napon. A piacokra gyakorolt visszafogott hatás másik oka, hogy a CrowdStrike vezérigazgatója kizárta a kibertámadás lehetőségét. Azaz a hosszan tartó zavarok kockázata kisebb.
Gazdasági szempontból tehát biztató, hogy eddig kevés pénzügyi zavar keletkezett
– írta közleményében a Capital Economics.
Egy informatikai hiba bénítja meg a fél világot – itt vannak a részletekSajtójelentések szerint Windows-alapú gépek álltak le, olyan cégeké, amelyek a Crowdstrike kiberbiztonsági cég ügyfelei. A Microsoft közölte, hogy dolgoznak a hiba elhárításán. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.