Belsős információk szerint az Nvidia a mesterséges intelligenciák (MI) fejlesztésére szakosodott szupercsipjeinek legújabb változatán dolgozik, amelyekkel visszanyerheti részesedését a kínai piacon, miközben az egyre szigorúbb amerikai szankcióknak is megfelel – írta a Reuters.
Az amerikai csipóriás márciusban mutatta be „Blackwell” nevű sorozatának első modelljeit, amelyek tömeggyártása és forgalmazása még idén el fog indulni. A vállalat azonban nem akar kiesni a technológia élvonalából, ezért várhatóan még ebben a hónapban be fogja mutatni jelenlegi félvezetőinek utódját, a B20-at, amelyet kifejezetten a kínai fejlesztőknek gyártanának.
A B20-as modell állítólag harmincszor gyorsabb lenne elődjeinél, és elsősorban olyan MI-funkciókra fókuszálna, mint a chatbotok és az adatkezelés működtetése – miközben Washington korlátozásait is megkerüli.
Az Nvidia egyik fő kínai forgalmazó partnerével, az Inspurral fog együttműködni a csip bevezetésén és forgalmazásán. A kínai partner a vállalat előző három specializált félvezetőjének gyártásában is részt vett.
Washington 2023-ban megszigorította a csúcstechnológiás félvezetők Kínába irányuló exportjának ellenőrzését, hogy megakadályozza az ázsiai ország hadseregének áttöréseit az MI és más fejlett fegyvertípusok terén.
A szankciók ellenére is gyártana csipeket Kínának az NvidiaAz Nvidia napjainkban a gépi tanulás globális piacának több mint 90 százalékát uralja, de a csipgyártó a kínai–amerikai kereskedelmi háború miatt nem adhatja el a csúcskategóriás félvezetőit kínai cégeknek. A vállalat azonban nem szívesen mondana le a piacról. |
A szigorúbb amerikai exportellenőrzések bevezetése azonban lehetővé tette, hogy a Huawei és a Tencent által támogatott Enflame betörjön az MI-fejlesztést támogató processzorok hazai piacára.
Az amerikai szankciókat követően Kína az Nvidia bevételének mintegy 17 százalékát adta 2023-ban, ami tetemes visszaesés a két évvel korábbi 26 százalékhoz képest.
A Blackwell-sorozat csipjei kifejezetten a washingtoni szankciók kikerülésére lettek tervezve, hogy az Nvidia ezeken keresztül visszaszerezze, vagy legalább megtartsa pozícióját az ázsiai piacon.
Ez a törekvés gyengén indult: a sorozat első modellje, a H20 eladásai messze elmaradtak a Huawei rivális félvezetőivel szemben, annak ellenére, hogy az Nvidia sokkal olcsóbban árulta. Mostanra azonban a kereslet jócskán megugrott, és egyre nagyobb az esélye, hogy még idén visszaszerezhetik piacvezető pozíciójukat.
A SemiAnalysis kutatócsoport becslése szerint az Nvidia az év végéig több mint egymillió darab H20-as csipet fog eladni Kínában, mintegy 12 milliárd dollár értékben.
A szektor azonban továbbra is attól tart, hogy az Egyesült Államok kormánya tovább fogja növelni a nyomást a kínai fejlesztőkön, és szigorúbb korlátozásokkal sújtaná az amerikai gyártókat.
A Biden-kormányzatnak előzetes tervei vannak arra vonatkozóan is, hogy védőkorlátokat vessen ki a legfejlettebb mesterségesintelligencia-modellek, például a ChatGPT-hez hasonló, nagy nyelvi modellek központi szoftvereire.
Nvidia–Huawei-csipcsata robbant ki KínábanA geopolitikai feszültségek miatt az Nvidia kénytelen a kínai piacra külön fejleszteni mesterségesintelligencia-csipet, ott azonban a Huawei is megjelent a saját megoldásával, amely egyes tesztek szerint jobb lehet az Nvidia félvezetőjénél. Válaszul az amerikai csipgyártó kisebb árháborút robbantott ki. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.