Nemrég tette közzé a Forest-Vill Kft. a tavalyi eredményeit. Hogyan értékeli a 2021-es évet?
Úgy gondolom, eredményes évet zártunk, amit a 13 milliárd forintot meghaladó árbevétel is igazol, ez közel 40 százalékos növekedés 2020-hoz képest. A kiemelkedő számokhoz több tényező is hozzájárult. Fontos mérföldkőnek tartom a nemzetközi üzletfejlesztési üzletágunk megalapítását, ami új kapukat nyitott meg a Forest-Vill számára a globális piacon. Ehhez kapcsolódóan a Ganz Transzformátor - és Villamos Forgógépgyártó Kft.-vel alapítottunk egy új vállalatot is GTVF Export Fejlesztő Kft. néven, amely közel-keleti terjeszkedésünkben kap kiemelt szerepet. Hasonlóan fontosnak tartom emellett az ipari szolgáltatások divíziónk elindítását, amely elősegíti, hogy lépést tartsunk az ipari szférában megnőtt piaci igényekkel.
Elsősorban mely tevékenységek bővülése eredményezte az árbevétel növekedését?
Egyértelműen a szolárszektorhoz köthető projektjeink. Ezek közül is kiemelkedett a halmajugrai napelempark tervezése és kivitelezése, a létesítményt az idén át is adhattuk. Ezenkívül több olyan projektben is részt vettünk, amelyek során iparvállalatoknak végeztünk fejlesztéseket, ezek a megbízások szintén közreműködtek a fejlődésben.
Megvalósult a cég 2021-re tervezett létszámbővítése? (200 fő fölé kívánt nőni a kft.)
E téren az elmúlt években dinamikusan bővült társaságunk a tudatos növekedési stratégia részeként. 2019-ben 33 munkavállalója volt a Forest-Villnek, 2020-ban már 50-et foglalkoztattunk, tavaly pedig már csaknem 200-at. A növekedést idén is folytatni kívánjuk, mert a létszámunk tekintetében is a nagyobb középvállalatok közé kívánunk tartozni. Hosszú távon 200–220 fő között állapodhat meg a létszámunk a terveink szerint.
A hatvani bázis után 2021-ben egy dél-dunántúli telephelyet is ki akart alakítani a cég. Ez megtörtént? Ha igen, hol, és mi a telephely feladata?
Társaságunk évek óta rendelkezik a Dél-Dunántúlon egy-egy telephellyel Százhalombattán és Pakson, amelyek elegendő erőforrással rendelkeznek a helyi projektek kiszolgálásához, ezért a térségben nem indokolt még egy telephely létesítése. Ám a tervet nem vetettük el végleg, továbbra is a közép- és hosszú távú céljaink között szerepel újabb kirendeltségek létrehozása. Ebben a kérdésben az induló projektek mindenkori volumene a döntő.
Mi az oka annak, hogy a korábbi ötödére csökkent a kft. tavalyi adózott eredménye?
Ahogy az imént említettem, az elmúlt évben kiemelt hangsúlyt fektettünk a dolgozói létszám növelésére, ennek megfelelően a költségeink is megugrottak. Emellett az eszközparkunk is számottevően bővült, ami egyrészt lehetővé teszi az alvállalkozók kiváltását, és növeli a Forest-Vill stabilitását, versenyképességét a piacon, másrészt természetesen hatott az eredményre is.
2020 végén szó volt arról, hogy romániai és délszláv megbízások is előtérbe kerülhetnek a Forest-Villnél. Ebből mi valósult meg?
Ezek a tervek végül vezetőségi döntés alapján módosultak, mert azokra az országokra helyeztük át a hangsúlyt, amelyekben az elődöknek fontos referenciái voltak.
A közel-keleti régióra koncentrálunk – az elsődleges célország Kuvait, de később tovább terjeszkednénk Irak, Katar, Omán és Szaúd-Arábia felé is.
Fontos megemlíteni, hogy ezekben az országokban tetemes a hiány a teljes energetikai vertikumot átölelő, magas szakmai sztenderdek alapján működő cégekből, így itt hatalmas növekedési potenciált látunk. Az is fontos szempont, hogy ezek az üzletek a munkavállalóink szakmai előmenetelét is nagyban támogatják, a kollégák a nemzetközi kihívásoknak köszönhetően értékes tapasztalatokra tudnak szert tenni.
Miért pont Kuvaitban nyitnak irodát?
Vállalatunk szakemberei révén kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkezünk a régióban, emellett az ország egy olyan régiós központnak számít, ahonnan a legtöbb környező terület piaca könnyen elérhető közelségben található. Terveink szerint még az idén megalakul az iroda, az előkészületek jelenleg is zajlanak.
A térségben milyen megbízásokra van elsősorban lehetőség?
A lehetőségek országonként különbözők. Kuvaitban az energetikai és vízügyi minisztérium (MEW) rendkívül nagy hangsúlyt fektet az akár több évtizede működő villamos kapcsolóállomásainak a felújítására, modernizálására. Elődjeink több tucat közép- és nagyfeszültségű kapcsolóállomást építettek Kuvaitban, ezeknek a munkáját a már említett, Ganzzal közös vállalat folytatja.
Olyan tendereken lehet igazán esélyünk, amelyekben kihasználjuk, hogy társaságunk szinte a teljes vertikumot lefedi, és a nagy multinacionális vállalatokhoz viszonyítva rendkívül rugalmas.
A szomszédos Irakban már más a helyzet. Az elmúlt évtizedekben kisebb jelentőséget tulajdonítottak a kapcsolóállomások rendszeres karbantartására, így itt még több a feladat. Ezenfelül Irakban nagy az érdeklődés a naperőművek építése iránt is. Mindenképp meg kell említenem Szaúd-Arábiát, a térség legnagyobb léptékben fejlődő országát. Igen erős építési hullám van ott kibontakozóban, amelyhez hatalmas helyi tőke párosul.
Nyert már el megbízást a cég a Közel-Keleten?
A nemzetközi terjeszkedés megalapozása, többek között egy helyi kirendeltség megnyitása több hónapot vesz igénybe, ezek megléte pedig elengedhetetlen a munkálatok elkezdéséhez. Az előkészületekkel párhuzamosan több tenderre is jelentkeztünk, több pályázatunk elbírálása van folyamatban,
az előzetes várakozásaink szerint heteken belül kihirdetik az első projekt elnyerését.
A belföldi és a régiós terjeszkedés háttérbe szorul a közel-keleti megjelenés miatt?
Az egyes projektek végrehajtásáért különböző üzletágak csapatai felelnek, ezáltal megfelelő módon el tudjuk osztani az erőforrásainkat. A belföldi és a nemzetközi piac nagymértékben meghatározza a növekedési stratégiánkat. A célunk az, hog – mint egy élő szervezetben – az egyes elemek jól kiegészítsék egymást, és dinamikus válaszokat tudjunk adni az energetikai piac gyorsan változó kihívásaira.
Milyen nagyobb munkákon dolgozik a Forest-Vill?
A futó projektjeink közül kiemelném, hogy
részt veszünk az ország legnagyobb napelemparkjának kivitelezésében Mezőcsáton,
emellett egyéb napelemparkok kiépítésében is szerepet vállalunk. A Mollal továbbra is folyamatban van egy nagyobb együttműködésünk, amelynek részeként a százhalombattai és a zalai finomítójukban végzünk üzemeltetési munkálatokat. Kiemelném a Mavirral elnyert megbízásainkat is, szeptembertől például a 400 kilovoltos alállomások, valamint a 220 kilovoltos távvezetékek terhelhetőségének és üzembiztonságának növelése céljából kapacitásbővítési feladatokat látunk el.
Milyen eredményeket várnak erre az évre?
A háború jócskán felülírta az előzetes terveket, várakozásokat – a már megkötött üzletek költségoptimalizálása, valamint a beszállítók által kínált szigorú feltételek is jókora kihívásokat támasztanak elénk.
Mindemellett fontos megjegyezni, hogy jelen pillanatban dübörög a piac, különösen a szolárszektor, tehát aki energetikával foglalkozik Magyarországon, úgy gondolom, megtalálhatja a számításait.
A nehezített körülmények ellenére összességében további növekedést várunk az idei évtől, legyen szó a projektek és a munkavállalók számáról vagy a géppark bővüléséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.