A Mol most két kihívás előtt áll: meg kell fékeznie szénhidrogén-termelése csökkenését, és kezelnie kell költségeinek növekedését – mondta újságíróknak Kardos László, a társaság algyői termelési régió vezetője.
A termelés csökkenésének lassítása érdekében a Mol olyan 3D-s szeizmikus méréseket végez, amelyek révén új készletekre bukkanhat, továbbá bevetett kihozatalnövelő technológiákat is. A magas költségek ellen úgy lép fel, hogy leállította a túlméretezett berendezések használatát, és csak a szükségeseket működteti.
A Mol jövője – az újságíróknak most bemutatott algyői térségben is – az olaj- és gáztermelés, azonban további, ígéretes lehetőségek is a terítéken vannak. Kardos László itt egy másfél megawattos naperőmű, egy 5 megawattos turbinás erőmű építését, geotermikus projekteket és a hidrogén előállítását sorolta fel a 2025 és 2030 között esetleg megvalósítandó beruházások között. „A már meglévő, illetve folyamatban lévő energiatermelésünk a saját, algyői térségi energiaigényünknek nagyjából a háromnegyedét fogjuk fedezni, egy egyelőre tervezett, 5 megawattos, saját gázt égető turbinás erőművel pedig lényegében az egészet” – mondta a Világgazdaságnak Kardos László.
Az említett hidrogéntermelés kapcsán Homonnay Ádám, a Mol termelési és kutatási vezetője lapunknak kifejtette, hogy az nem a fenti, másfél megawattos naperőmű áramán alapulna, hanem egy hatalmas, 45-50 megawattos létesítményén. Döntés jövőre születhet róla, az építése pedig 2027-ben kezdődhet.
A hidrogént betáplálnák az országos gázvezeték-hálózatba. A Mol beruházása független lenne az MFGT Zrt. Akvamarin projektjétől, amelynél a hidrogén tárolásában is gondolkodnak.
A fő irány azonban a szénhidrogén-termelés szinten tartása. A Mol (illetve elődje) az algyői térségben 1978 és 1990 között összesen 50 millió tonna olajat és 101 milliárd köbméter gázt hozott a felszínre. E gáz mennyiségét jól szemlélteti, hogy ennyivel Magyarország teljes gázigénye 10 éven át elégíthető ki.
Az ország legnagyobb szénhidrogén-készlete éppen az algyői térség alatt található. Bár a létéről már a hatvanas évek óta tudtak a szakemberek, a beruházások az 1965-ös tápéi olajkitörés után indultak. A számottevő olaj- és gáztermelést lehetővé tévő infrastruktúra a hetvenes évek derekára épült ki. Azóta két látványos projekt valósult meg: telepítették az úgynevezett LTEX technológiát, amellyel a mínusz 80 fokra lehűtött gáz további, olyan összetevőkre választható szét, amelyekből saját gáztermék, például propán és bután állítható elő. Megépült ezenfelül a ma már állami kézben lévő szőregi gáztároló. A Mol épített egy saját célú, 9 megawattos, majd egy másfél megawattos erőművet is, amelyben saját gázt használt az áram termeléséhez.
Az algyői gáz nagyon jó minőségű, a metántartalma 85 százalékos, így némi tisztítás után betáplálható az országos hálózatba.
Kinyerését a hetvenes évektől gáz-, a következő évtizedben vízbesajtolással, a közelmúltban már kémiai és baktériumos kezeléssel ösztönözték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.