A Roszatom nukleáris üzemanyagokat gyártó vállalata, a TVEL üzemében elkészült a százezredik, VVER-440-es típusú atomreaktorok számára gyártott üzemanyag-kazetta. Érdekessége – mutat rá az orosz társaság közleménye –, hogy a Moszkva melletti Elektrosztal városában működő üzemben összeszerelt 100 000-es gyári számú üzemanyagköteg a Paksi Atomerőmű megrendelésére készült.
Az orosz társaság bejelentésének kedvezőtlen aktualitást ad, hogy az Oroszországra kivetendő tizedik uniós szankciócsomag kiterjedne a polgári célú nukleáris együttműködésre, így a fűtőelem-szállításra is. Eddig ez határozott kivétel volt, sőt, egyes kérdéses, kettős felhasználású termékek szállítására, és az ilyen szolgáltatásokra vonatkozó esetekben is lehetett egyedi elbírálást kérni. A csomag megszületése februárra várható, és az orosz nukleáris energia mellett Fehéroszország ellen is bevezetnék a szigorúbb büntetőintézkedéseket. Ennek kapcsán hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyebek mellett azt mondta Brüsszelben, az uniós külügyi tanácsülés szünetében, hogy „Magyarországon a Paksi Atomerőmű a villamosenergia-termelés mintegy felét teszi ki. Az atomerőmű nélkül nem biztosított Magyarország energiaellátása”. Felidézte, hogy az új Paksi Atomerőmű építésének szerződéseit 9 éve írta alá a kormány, és hazánk energiaellátása Pask II. nélkül nem garantált.
Ezért Magyarország nem fog támogatni semmi olyan szankciós intézkedést, amely érinti a nukleáris energiát.
A nemzeti energiaellátás tekintetében nincs semmilyen kompromisszum – húzta alá. Kérte az Európai Bizottságtól, hogy ha előterjesztést hoznak, az ne érintse a nukleáris energiát. Szijjártó Péter elmondta, a bizottság álláspontja szerint akár már a hét második felében is előállhatnak a szankciós tervezettel.
A VVER-440-es blokkok a jelenleg működő, orosz technológiát használó nyomottvizes egységek közül a legrégebbiek, és az 1970-es évek óta megbízhatóan működnek. A világon jelenleg 22 darab VVER-440-es blokk üzemel, ebből 5 Oroszországban, a többi 17 európai országokban, Magyarországon, Finnországban, Csehországban, Szlovákiában, Ukrajnában, és egy blokk Örményországban. A VVER-440-es egységekkel működő atomerőművek együttes beépített teljesítménye mintegy bruttó 10,6 gigawatt, éves termelésük meghaladja a 70 terawattórát.
Több közép-európai országban a VVER-440-es blokkok adják a villamosenergia-termelés gerincét. Magyarországon a megtermelt villamos energia csaknem felét, Szlovákiában pedig a teljes termelés több mint felét biztosítják ezek az egységek. Az uniós statisztikai adatok szerint ma Magyarországon az egyik legolcsóbb a villamos energia a kontinensen. Átszámolva 9,5 eurócentet kell fizetni 1 kilowattóra energiáért (a meghatározott szintig), miközben az uniós átlag mintegy 31 eurócent.
A TVEL a VVER-440-es blokkokhoz szükséges üzemanyag egyetlen engedéllyel rendelkező szállítója. A társaságnál folyamatosan dolgoznak a VVER-440-es reaktorok üzemanyagának fejlesztésén, ennek köszönhetően növekszik az atomerőművek hatékonysága és biztonsága. A VVER-440-es blokkokhoz gyártanak megnövelt urántartalmú; az urán és a kazettákat körbevevő hűtőközeg, azaz a víz optimalizált arányát biztosító üzemanyagot, illetve harmadik generációs, valamint megnövelt vibrációállóságú üzemanyagot is.
Mi több, Oroszországban, a Kola-félszigeten üzemelő atomerőmű egyik VVER-440-es blokkját kiégett fűtőelemek újrahasznosításával készült üzemanyaggal működtetik.
Az orosz üzemanyaggal működő VVER-440-es blokkok nemcsak a klímavédelem és a szénlábnyom csökkentése miatt fontosak, hanem hozzájárulnak a villamosenergia-tarifák alacsony szinten tartásához is – hangsúlyozza a közlemény.
A TVEL az üzemanyaggyárain kívül uránércet feldolgozó üzemekkel, urándúsítókkal, az ezt szolgáló gázcentrifugákat gyártó üzemekkel, továbbá tudományos kutató- és mérnöki tervezőintézetekkel rendelkezik. Amellett, hogy ellátja üzemanyaggal az összes oroszországi atomerőművet, a világ 15 országában található 75 energiatermelő reaktornak is szállít, mellettük kilenc ország kutatóreaktorainak és az orosz atommeghajtású flottának. Ma a világon működő energiatermelő reaktorok közül minden hatodik a TVEL üzemanyagát használja. Ezzel a Roszatom üzemanyaggyártó vállalata a világ legnagyobb dúsított uránt előállító cége is. A vállalat fejleszti a vegyészeti, kohászati eljárásokat, az energiatárolási technológiát, a 3D-nyomtatást, a digitális megoldásokat, valamint aktív a nukleáris létesítmények leszerelése terén is. Hozzá tartoznak a Roszatom additív technológiát (3D-nyomtatás) és az energiatárolást fejlesztő integrált vállalatai is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.