A próbaüzem megkezdésével újabb mérföldkőhöz ért a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) hidrogéntermelő és -tároló beruházása. A munka az Akvamarin-projekt keretében folyik, amelyhez a társaság a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán nyert támogatást 2020. október 21-én. A felhívás olyan fejlesztésre szól, amelyben karbonmentes, többlet-villamosenergiát használnak fel innovatív módon gázenergia (hidrogén, biometán) előállítására.
Az MFGT 2021. február 1-jén indította el az Akvamarin-projektet. Ennek során a kardoskúti föld alatti gáztároló-kiegyensúlyozó szolgáltatással a nagyfeszültségű villamosenergia-ellátó rendszerben lévő többletenergiával, egy 2 megawattos elektrolizálóval, vízbontással hidrogént állít elő a társaságtól kapott tájékoztatás szerint. Az előállított hidrogént – földgázzal keverve – a tárolótechnológia földgázzal működő berendezéseiben használják fel, ezáltal közvetlenül csökken a berendezés szén-dioxid-kibocsátása. A minőségi előírások betartása mellett a hidrogén később a földgázhálózaton keresztül eljuthat a végfogyasztókhoz is, illetve tiszta hidrogénként eladhatóvá válik, tartályautós elszállítással.
A kutatási és fejlesztési jellegű projekt ugyanis azt vizsgálja, hogy
Ezekhez az MFGT alkalmazott ipari kutatási és kísérleti fejlesztési programot alakított. E program hozzájárul az MFGT azon célkitűzéseihez, hogy 2025-ig a hidrogén előállításához kapcsolódó k+f-tudásközpont vezetője és 2030-ig az egyik legnagyobb kapacitású föld alatti hidrogéntárolója lehessen a régióban – írja a társaság.
Az Akvamarin-projekt tovagyűrűző hatásként a meglévő infrastruktúra-elemek hasznosításával közvetlenül és költséghatékonyan teszi meg az első lépést a hidrogéntechnológia széles körű elterjedéséhez, illetve a villamos energia nagy teljesítményű, szezonális tárolásához.
Az alkalmazott ipari kutatási program is 2021 tavaszán indult. Egyik fontos célja, hogy előkészítsék az új berendezések optimális telepíthetőségét a földgáztároló technológiai rendszerébe, egy további, hogy megvizsgálják a hidrogénnel kevert földgáz megjelenését a meglévő tárolói infrastruktúrában.
A program keretében indult kutatások során az MFGT vizsgálja a hidrogén-földgáz elegy áramlását, tárolását, az eleggyel érintkező szerkezeti anyagokat. E munka során együttműködött a kiválasztott felsőoktatási intézményekkel, a megjelölt témákban:
Továbbá külső kutatók bevonásával:
A kutatási program a pályázati anyagban tervezett feladatok sikeres megvalósításával 2022. december 31-én zárult le.
Központi kérdés volt a projekt során annak szabályozása, hogy hogyan kerülhet ki a gázellátó rendszerbe a földgázba kevert hidrogén. Ennek részeként 2021. decemberben sikerült az illetékes bányászati hatóságokkal egyeztetve a létesítéshez kapcsolódóan módosítani a bányatörvényt. Az MFGT folyamatos és szoros együttműködést alakított ki a Földgázszállító Zrt.-vel és az iparági szereplőkkel, hogy a kérdéskör a projekt zárásához közeledve rendeződjön, és szabályozási oldalról is rendezetten megjelenhessen az ellátórendszerben a hidrogén. A próbaüzem alatt várhatóan ez nem teljesül, mivel ehhez a MEKH koordinálásával további egyeztetések szükségesek – a tervek szerint 2023 év végéig – az iparági szereplők bevonásával.
Küszöbön a szabadalomA projekt hozadékaként a hidrogén alkalmazásával kapcsolatban olyan mérnöki tudás alakult ki az MFGT-nél, amely önálló szolgáltatásként is értékesíthető. Ilyen például az anyagvizsgálat, amelyhez saját szabadalmi bejegyzés van folyamatban. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.