Az E.ON Hungária 60 új kísérleti okos mérőszenzort szerelt fel kisfeszültségű hálózatára. A csoport a közép- és nagyfeszültségű hálózat állapotáról évtizedek óta kap automatikus jelzéseket, de a háztartásokba érkező kisfeszültségű rendszerről eddig csak helyszíni vizsgálatokból és az ügyfelek bejelentéseiből nyert információt.
Az új mérőszenzorok azonnali jelzést küldenek az eddig „láthatatlan” kisfeszültségű hálózatról, így mód nyílik a gyors beavatkozásra is – mutat rá a társaság közleménye. A technológiával megbízhatóbb lesz az energiaszolgáltatás, a jövőbeli energiaszükségletek pedig előre jelezhetővé és hatékonyabban kezelhetővé válnak. Éppen ezért az E.ON néhány éven belül a kisfeszültségű hálózatának legalább felét „láthatóvá” kívánja tenni.
A társaság az áramhálózat terhelésnövekedése, a megújulók hálózatra kapcsolása jelentette kihívásokra – a hálózatfejlesztések mellett – újszerű eszközöket felvonultató, komplex innovációs programot indított Flex.ON néven. A programban a hagyományos hálózatépítésnél gyorsabb, költséghatékonyabb megoldásokat fejleszt ki, hogy egy adott helyszín igényeire szabottan kezelje a hálózati feszültségkülönbségeket. A program legutóbbi ilyen projektje feszültségingadozások kiegyenlítését szolgálta vonali feszültségszabályozók telepítésével, a mostani pedig az említett okoseszközök bevetése.
Használatukkal lehetővé válik a távoli beavatkozás is, erre eddig csak a nagy- és középfeszültségű hálózatok esetében volt mód.
Az új szenzorok a közép- és kisfeszültségű transzformátorállomásokról és az általuk ellátott hálózatról például áram-, feszültség- és teljesítményadatokat, továbbá feszültségminőség-jellemzőket gyűjtenek például a hálózati aszimmetriákról, a feszültségletörésekről és a feszültségemelkedésekről. A felhőbe küldött online adatok elemzésével a szakemberek képesek a túlterhelésekre még a kiesés előtt felhívni a figyelmet, azaz az esetek egy jó részében előre jelezni például egy biztosítóolvadás vagy egy feszültségkimaradás bekövetkeztét.
Így a kisfeszültségű hibaelhárítás elindítása még a fogyasztói bejelentések megérkezése előtt megkezdődhet.
Az eszköz áramszünet esetén működőképes marad még öt másodpercig, így el tudja küldeni a kiesés hibaüzenetét. A fentieken túl az érzékelőktől szerzett információra alapozva az E.ON szakemberei előre tudják jelezni a villamos hálózat sérülékeny pontjait. Előre meghatározhatják egy terület terhelését, és a hálózatot még megrendelői igények megjelenése előtt fejleszthetik, hiszen előre tudják majd jelezni a kisfeszültségű hálózat jövőbeli leterheltségét. (Hasonló szenzorokat a Mavir is elhelyez, erről nemrég ebben a cikkünkben írtunk.)
A 60 kísérleti smart mérőszenzor – a transzformátorállomások elosztószekrényébe telepítve vagy a kisfeszültségű áramkör egy oszlopának a tetejére rögzítve – egyelőre Győrben, Baracson, Balatonakaliban és Balatonszepezden működik. A most felszerelt eszközparkot az E.ON jövőre kívánja bővíteni. A Flex.ON programot a társaság az Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett, A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása című pályázat keretében valósítja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.