Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) egy évvel, 2024 október 11-ig meghosszabbította annak az engedélynek a hatályát, amely a két új (5. és 6.) paksi blokk építésének előkészületeként a talajvíz szintje feletti talajkiemelésre vonatkozott. Az új határidőt a projekt tulajdonosa, a Paks II. Zrt. kérte július 13-án.
A módosítás a beruházás eddigi dátumainak, eseményeinek ismeretében aligha meglepő. A talajkitermelésre vonatkozó eredeti engedély ugyanis még 2021 októberében született, akkortól pedig ez év októberéig két év állt volna rendelkezésre a munka elvégzésére. Ám a munka nem indulhatott el azonnal, mert a talajkitermelés – szemben például az építkezési terület áramellátásnak megoldásával, iroda-, raktár, illetve szerelőépületek építésével –, már közvetlenül az erőműépítés része, ezért szükség van hozzá a blokkok létesítési engedélyére.
Ezt az engedélyt az OAH (hiánypótlások miatt) a vártnál később, csak tavaly augusztus 26-án adta ki.
Akkor már háromnegyed éve porosodott a talajkitermelési engedély.
A feladattal megbízott Duna Aszfalt azonban ugrásra készen várt, három napra rá munkához is látott, és novemberig elvégezte a munka első csomagját. A munkagödör mélyítése ez év augusztusától folytatódik, közben már építik a résfalat. A résfal egy olyan vízzáró falazat, amely egy méter vastag, 32 méter mély, és a kerülete 2,5 kilométer. A résfal akadályozza meg, hogy a talajvíz beszivárogjon a munkagödörbe, és a résfal tartja meg a talajvíz változatlan szintjét az atomerőmű blokkjai alatt. Megépítésével a Bauer Magyarország Kft.-t bízták meg.
A vállalat dolgozói napi 24 órában, kétszer 12 órában építik a résfalat,
mégpedig – olvasható a Paks II. honlapján – kétféle technológiával. Először úgynevezett önszilárduló résiszapból építenek szakaszokat, ebből már több mint háromszáz méternyi elkészítettek augusztus első napjaira. Másodikként már épül a vasbeton fal is.
Eközben további engedélyek birtokában földrajzilag távoli (jórészt oroszországi) munkák is zajlanak a két, 3+ generációs, orosz tervezésű 1200 megawattos, nyomott vizes (VVER) reaktorral ellátandó atomblokk építésének részeként. Az OAH tavaly júniusban engedélyezte a két blokkhoz tartozó olvadékcsapdák berendezéseinek gyártását.
Az olvadékcsapda egy speciális, a reaktortartály alatt lévő tartály, amely a reaktor sérülése esetén befogadhatja a zónaolvadékot.
Használatával csökkenthető a hidrogénfejlődés és a radioaktív anyagok környezeti kibocsátása. Az olvadékcsapda elemeinek össztömege 732,7 tonna, teljes magassága 15,24 méter, a legnagyobb – 11 méter – átmérőjű eleme a tartógyűrű.
Tavaly augusztusban építési engedélyt kapott az 5. blokkhoz reaktorépület és a nukleáris sziget hat épülete is. A reaktorépület a blokk főépülete, amely a reaktortartály, a fővízkör, a gőzfejlesztők, a kiégett fűtőelemek pihentetőmedencéje és az üzemzavari hűtést biztosító rendszerek, valamint kiszolgáló, segéd- és ellenőrzőrendszerek elhelyezésére szolgál. A speciális, kettősfalú konténment kialakítású reaktorépület feladata, hogy a nukleáris energiatermelés során a környezetet ne érje kedvezőtlen hatás, és masszív kialakítása egyben biztosítja a technológiai rendszerek védelmét is a környezeti vagy emberi eredetű veszélyekkel szemben.
A további hat épület alkotja a blokk úgynevezett nukleáris szigetét. Az épületekben kerülnek elhelyezésre a nukleáris energiatermelés reaktorépületben elhelyezkedő fő technológiai folyamatának kiszolgáló- és segédrendszerei, valamint az üzemeltetés irányítását és biztonsági felügyeletét biztosító rendszerek, vezénylők.
Tavaly augusztus végén született meg a két reaktor tartályának gyártási engedélye is, most júliusban pedig módosult a teljes paksi projekt szerződése. Az OAH előtt jelenleg is bőven van a Paks II-t érintő feladat, ahogyan a beruházó és a politikusok előtt is.
Cikkünk megjelenése után az Országos Atomenergia Hivatal közzétette, hogy a talajelőkészítésre és résfalazásra vonatkozó engedélyek kiadását követően
a beruházó azonnal megkezdhette volna a munkálatokat, a késés miatt vált szükségessé a korábban kiadott, talajkiemelésre vonatkozó engedély időbeni hatályának meghosszabbítása.
Hangsúlyozta, hogy a jogszabályok szerint a talajelőkészítés és a résfalazás megkezdésének nem volt feltétele a létesítési engedély megszerzése.
Két évvel előrehoznák a török atomerőmű átadásátA szintén orosz tervezésű törökországi Akkuyuban épülő atomerőmű negyedik blokkjának építkezésén befejeződött a reaktorépület alaplemezének betonozása. Épülhetnek a reaktor fala, amelybe majd beépítik a zónaolvadékcsapdát. A beton alapanyagait közvetlenül az építési területen termelik ki. Ez lesz Törökország első atomerőműve. Négy blokkjának – a majdani paksiakhoz hasonlóan – VVER-1200-as, 3+ generációs reaktorai lesznek. Egy Build-Own-Operate projektről van szó, amelyben a kivitelező, a tulajdonos és az üzemeltető is ugyanaz a cég, az orosz Roszatom. A létesítmény első blokkjának üzembe helyezése 2025-re várható. Ugyanakkor a Roszatom közleménye szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy erre már az idén, a Török Köztársaság létrejöttének centenáriuma alkalmából sor kerüljön. |
A paksi építkezés területe természetesen el van zárva, nem lehet ott csak úgy szétnézni. Aki azonban kíváncsi arra, mi is történik a résfalazás során, itt megnézheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.