BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Földgáz: ráerősít a keleti nyitásra Oroszország

Kínának minden szomszédja gázt akar eladni, Oroszország beszállna a versenyben a nyakán maradó nagy tételek miatt.

Végső szakaszába került a Kínába tartó Szibéria ereje II. (Szila Szibiri 2.) gázvezeték nyomvonalának kialakítása – jelentette be orosz szakportálok szerint Alekszandr Novak, az Orosz Föderáció üzemanyag- és energiakomplexumért felelős miniszterelnök-helyettese.

Olyokminsk, Russia: Сonstruction of the gas pipeline Power of Siberia (Sila Sibiri) Gapzrom
A Szibéria ereje vezeték építése.
Fotó: Shutterstock

A kínaiak remekül alkudnak

A vezeték a krasznojarszki és az irkutszki területen, valamint Burjátföldön haladna át, és a Nauszki környékén érné el az orosz határt. Az Ulan-Ude-be és Csitába tartó leágazások lehetőségeit is vizsgálják. A Szibéria ereje 2 vezetéken – Mongólián keresztül – évente akár 50 milliárd köbméter „kék üzemanyagot” is küldenének Kínába, 

de az erre vonatkozó szerződést még nem írták alá. 

Az Oilcapital úgy tudja, hogy Oroszország a kínai befektetésekre számít, a kínaiak pedig egyes hírek szerint a közép-ázsiai gázvezetékeket részesítik előnyben, különösen a Türkmenisztán–Kína gázvezeték negyedik ágát szeretnék befejezni. Oroszország elnöke eközben a Szibéria ereje II. és a Távol-Kelet nevű gázfolyosó építésének felgyorsítását kérte. Ezen múlik az, hogy keletre irányítható-e az orosz gázexport a hagyományos európai piac elvesztése után, illetve, hogy gázhoz jutnak-e a kelet-szibériai és távol-keleti régiók.

A Szibéria ereje vezetéken 2019 óta továbbítanak orosz gázt, amelynek mennyisége 2023-ban elérheti a 22 milliárd köbmétert. A cső kapacitása évi 38 milliárd köbméter, ezt 2025-re kívánják elérni az Energy Review-t idézi MTI szerint. 

Oroszország nagyon számít a kínai piacra, amelyre részben át szeretné irányítani azt a gázmennyiséget, amelyet Európa az ukrajnai „különleges katonai művelet”  miatt elutasított.

Ugyanakkor Kínának minden más szomszédja is gázt akar eladni, vagyis folytatódik a verseny az Égi Birodalomnak történő értékesítésért. Ráadásul – mutat rá a Oilcapital – a kínaiak kimerítően tudnak alkudni, így nem valószínű, hogy az orosz fél drágán tudja majd eladni a gázt.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.