Bulgária azon lépése, hogy megawattóránként 20 levás (10,23 eurós) adót vezet be az Oroszországból származó gáz importjára és tranzitjára, „illegális” – mondta Evangelosz Mütilineosz, a görög Mytilineos konszern elnöke.
„Az, ahogy Bulgária jár el ebben az ügyben, egyértelműen illegális, nem kétséges” – idézi az Argus Media az üzletembert, aki erről a Görögország After VII konferencián beszélt. Evangelosz Mütilineosz hozzátette, hogy az egyes országok nem határozhatják meg a nemzetközi vám- és kereskedelmi politikát, ez Brüsszel előjoga. Szerinte Bulgária csak a költségvetési hiányát kívánja fedezni az adón keresztül. Kétli, hogy a cége ki fogja fizetni a pluszadó. „Abból, amit hallok, nem hiszem, hogy sokan fognak fizetni” – mondta.
Aszen Vasziljev bolgár pénzügyminiszter korábban azzal érvelt , hogy az adó egyik felhasználó ország számára sem drágítja a gázt, mert szerződéseiknek az adott országban van szállítási pontja (Magyarország esetében Kiskundorozsmán – a szerk.), de csak a Gazprom nyereségét csökkenti.
A miniszternek formálisan igaza van, hiszen az adó nem a vevőre továbbhárítható költség, ugyanakkor a közvetett továbbhárítása gyakori, elsősorban a termék árának emelésén keresztül.
A Világgazdaság tegnapi cikke szerint a bolgár adóhatóság (a Bulgartranszgaz tájékoztatása alapján) november 13-ig várják az első bevételeket, amelyeket a Bulgárián át oroszt gázt szállító kereskedőknek kell befizetniük. Másnap már indítják a befizetés alól felmentést kért kereskedők adóellenőrzését. Evangelosz Mütilineosz most azt mondta, hogy a bolgár kormány november 14-től várja a befizetéseket a rendszerhasználóktól, azonban „a piaci szereplők szerint minden üzemeltetőnél eltérő adóbefizetési határidők vannak”. (Ettől függetlenül az energetikai hozzájárulási díjnak elnevezett új adó, vagy vám határideje lehet egységes – a szerk.) Evangelosz Mütilineosz azt hangsúlyozza, hogy az orosz állami Gazprom vagy a regionális importőrök felelősek a fizetésért az egyes szállítási szerződésekben meghatározott szállítási helytől függően.
Azoknak a cégeknek, amelyek a Sztrandzsa 2-Malkoklar ponton (a bolgár–török határon) kapják meg az árut, meg kell fizetniük ezt az adót, viszont ha a Gazprom felelős a lejjebb lévő pontokba történő szállításért, akkor ezt a költséget a Gazprom viselné. Nem meglepő a görög üzletember aggodalma.
Cége, a Mytilineos S. A. 2020-ban tíz évre szóló, tehát 2030-ig érvényes gázvásárlási megállapodást kötött az orosz Gazprom Exporttal. A gáz révén a görög társaság a versenyképességét remélte növelni a régióban. A gáz a Török Áramlat szárazföldi folytatásán keresztül érkezik Görögországba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.