Továbbra is nagy bizonytalanság és kiszámíthatatlanság övezi a hazai szélerőmű-kapacitás kiterjesztését, a politikai nyilatkozatokon és pár stratégiai dokumentumban történő említésen kívül nincs kézzelfogható jogszabály vagy menetrend, amely világossá tenné az ezzel kapcsolatos kormányzati álláspontot. A szeles kapacitás tervezett felskálázása elenyésző ahhoz képest, amit gazdaságosan és rövidebb határidővel meg tudnánk valósítani, hogy olcsó és tiszta energiával lássuk el a lakosságot – írja a Világgazdaságnak küldött közleményében a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) az e tárgyban készített tanulmánya megállapításairól.
Rámutat, hogy Ausztria eddig is jóval előttünk járt ezen a téren, de már Románia is a szélenergia nagy léptékű és gyors növelését tűzte ki célul. Pedig nagyon is volna helye a szélnek a magyar energiamixben is, ami jól kiegészíthetné a napelemes termelést és az északnyugati területek mellett az ország más részén is gazdaságosan telepíthető lenne.
Habár az utóbbi időben egyre többfelé hallani, hogy a szélerőművek fejlesztése zöld jelzést kap, a jogszabályi háttere ennek még nem látszik. Lantos Csaba energiaügyi miniszter elmondása szerint a következő változások várhatók:
A REKK számításai szerint viszont:
A REKK számításai szerint a szélerőművek hazai telepítésének technológiai potenciálja az említett egy gigawattnak közel százszorosa, figyelembe véve a szabályozás telepítési korlátait: számításaiban a szélerőműnek lakóövezetektől legalább egy kilométerre kell feküdnie, és nem lehet természetvédelmi területen és épített környezetben. A gazdasági potenciál vizsgálatakor a bevett mutató az úgynevezett levelized cost of electricity (LCOE), amely azt fejezi ki, hogy az erőmű működése alatt mi az az átlagos áramértékesítési ár, amely mellett megtérülővé válik a beruházás. Ez a mutató figyelembe veszi
A kutatóközpont kimutatta, hogy szélerőművi kapacitásokkal közelítőleg 40 terawattóra áram termelhető 60 eurós megawattóránkénti árszint alatt. A havi villamosenergia-árak 2020 óta nem voltak tartósan ilyen alacsonyan, és a jövőbeli várakozások is 60-90 eurós egységárakat jeleznek előre. Ez azt jelenti, hogy a jelzett 16 gigawatt potenciális kapacitás a piaci áraknál alacsonyabb költségen tudna villamos energiát termelni.
Gazdasági szempontból Magyarország hasonló potenciállal rendelkezik, mint Románia. Romániában már 3 gigawatt feletti szélenergia-kapacitás működik. Az ország a nemzeti energia- és klímaterve felülvizsgálatában 8 gigawattot tűzött ki 2030-ra, míg Magyarország 1 gigawattot. Hab a tortán, hogy bár a szélerőművek is időjárásfüggők, jellemzően nem a nyári napos napokon termelnek, azaz jól ki tudják egészíteni termelésükkel a nem napos periódusokat.
Az üzembehelyezési idő leginkább az engedélyeztetési eljárás hosszán múlik, maga az építési idő könnyebben kalkulálható. Jó indikáció a teljes engedélyeztetési és építési időre, hogy az európai megújulóenergia-tendereken mennyi idő alatt várják el, hogy megépüljenek a kapacitások. A legtöbb ország esetében ennél a technológiánál két és három év között szokott lenni az az időtartam, amely alatt ki kell építeni a kapacitásokat. Tehát ha van akarat arra, hogy ezen erőművek építése elé ne gördítsünk akadályt, akkor már 2026 környékén is üzembe léphetnének az új szélturbinák.
A miniszter hivatkozik arra, hogy a késői belépés oka, hogy nincsenek szabad hálózati csatlakozási pontok, azokat teljes mértékben lefoglalják már a naperőművek.
Ugyanakkor a naperőművek és a szélerőművek legideálisabb területei nem fedik át egymást: míg a szélerőművek Északnyugat-Magyarországon, addig a naperőművek elsősorban az alföldi régióban terjednek el, így nem gátolják egymást.
Ráadásul a szélerőművek várhatóan az átviteli hálózatra tudnának csatlakozni, míg a naperőművek jellemzően az elosztóhálózatra. (A REKK itt is kitér Paks II. és a három tervezett gázblokk hálózati csatlakozására, de az utóbbiak olyan helyen létesülnek majd, ahol rendelkezésre áll a korábbi blokkok hálózati csatlakozása.)
A pár hónapja publikált, felülvizsgált Nemzeti Energia és Klímaterv már 2025-ben új szélerőművi kapacitásokkal számol, a mostani 330 megawatt helyett 655 megawatt összkapacitással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.