Az Egyesült Királyság 300 millió fonttal támogatja a következő generációs atomreaktorok működtetéséhez szükséges üzemanyag belföldi termelését. A hivatalos közlés szerint ez lesz az első, Oroszországon kívüli program az alacsonyan dúsított urán (HALEU, High-Assay Low-Enriched Uranium) előállítására.
A HALEU-t a következő generációs reaktorokban használnák. A program megvalósítása munkahelyeket és befektetéseket is teremt Északnyugat-Angliában, egyben véget vethet Oroszország egyeduralkodásának a HALEU-piacon.
A beruházás része azoknak a terveknek, amelyek 2050-ig akár 24 gigawatt tiszta, megbízható nukleáris energiát biztosítanak, ekkora az Egyesült Királyság villamosenergia-szükségletének a negyede. Az Egyesült Királyság kormánya további 10 millió fontot biztosít fejlett nukleáris üzemanyagok előállításához szükséges készségek és helyszínek helyi fejlesztésére, segítve a hosszú távú hazai nukleáris üzemanyag-ellátást és a nemzetközi szövetségesek támogatását. Mi több, a közlemény szerint már az a terv, hogy az Egyesült Királyság világelső legyen a nukleáris üzemanyagok gyártásában, és rendelkezzen belföldi urándúsító kapacitással. Claire Coutinho, az energiabiztonságért és a nulla kibocsátásért felelős államtitkár a közlemény szerint egyebek mellett azt mondta:
„Kiálltunk Putyinnal szemben az olaj-, gáz- és a pénzügyi piacokon, nem engedjük, hogy váltságdíjat kérjen tőlünk nukleáris üzemanyagért.
Nagy-Britannia adta a világnak az első működő atomerőművét, és most mi leszünk az első nemzet Európában Oroszországon kívül, amely fejlett nukleáris üzemanyagot állít elő. Ez kritikus fontosságú lesz a hazai és külföldi energiabiztonság szempontjából, és Nagy-Britannia történelmi versenyelőnyeire épít.” A tervek – olvasható még – elősegítik a megfizethető és tiszta hazai energiaforrások új beszerzését, így a nettó nullára való átállás nem jelent magasabb árakat, megvédve a háztartásokat a globális instabilitástól.
A fejlett moduláris reaktorok fontos szerepet fognak játszani az Egyesült Királyság nukleáris újjáéledésében, mivel a kis moduláris reaktorokhoz hasonlóan kisebbek, az építés gyorsabbá és olcsóbbá tételével pedig megváltoztathatják az erőművek építését.
Számos kivitelben az alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-termelésen túl sok alkalmazási lehetőségük van, beleértve a hidrogén- vagy ipari hőtermelést.
Az első ilyen erőmű a tervek szerint a 2030-as évek elején áll üzembe. Az Egyesült Királyság kormánya és ipara együtt 26 millió fontot fektet be, hogy a nukleáris üzemanyaggyártó képességet az évtized végére visszahozzák az Egyesült Királyságba. A COP28-on az Egyesült Királyság megerősítette elkötelezettségét a G7 nukleáris partnerekkel való együttműködése mellett, hogy csökkentse az orosz üzemanyagtól való globális függést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.