Tovább csökkenti karbonlábnyomát az európai ipar, ugyanis az új, 1,5 millió lengyel háztartást energiával ellátó balti-tengeri szélerőművet zöldebb acélból építik meg – írja a Bloomberg.
A Vestas Wind Systems szerint az első ilyen tornyot a Baltic Power Farmnak elnevezett tengeri telepen használják majd, és a hagyományos modellekhez képest 66 százalékkal csökkentik a gyártás során keletkező káros anyag mennyiségét. A szélturbinák által termelt energia teljesen zöld, gyártásukhoz viszont sok energia szükséges.
Nem is beszélve az alapanyagokról, amelyek kitermelése és elkészítése szintén energiaigényes folyamat. Így tehát maga a megújuló energiaforrások ágazata is reflektorfénybe került – most éppen a szektor saját energiafelhasználásával foglalkoznak.
Ez óriási előrelépés, tudjuk jól, hogy az acélfelhasználás csökkentése kulcsfontosságú az éghajlati célok elérése szempontjából
– mondta Lisa Ekstrand, a Vestas fenntarthatósági vezetője egy interjújában. Hozzátette, itt nem állnak meg, ugyanis a Vestas támogat egy olyan startupot, amely fát használ tornyok fejlesztéséhez. Olyanokkal is kapcsolatban állnak, akik a leszerelt lapátokat gyalogoshidakká alakítják át.
Belgiumban, az ArcelorMittal elektromos kemencéjében hulladékból készül majd a tornyok alapanyaga. A zöldacélt a tengeri tornyok felső kétharmadában használják fel.
A turbinák felállítása nem igényel hosszabb időt, a zöldacél miatt azonban magasabb árral kell számolni.
A dán cég egyébként gyorsan terjeszkedik. Lengyelországban most építenek gyárat, ahol a lapátokat állítják elő. Azt várják, hogy a kereslet növekedni fog, Ekstrand szerint ez határoz meg mindent, ez az alapja mindennek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.