A vállalkozói és közintézményi szféra energiafelhasználásának csökkentését célzó Integrált Energiahatékonysági Projekt eredményeit felhasználva a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) frissítette az EKR-katalógust. Az egyes energiahatékonysági intézkedésekből vagy beruházásokból származó energiamegtakarítás mértékét meghatározó jegyzék olyan egyszerűsített módon elszámolható intézkedéstípusokat sorol fel, amelyekkel végsőenergia-megtakarítás érhető el.
Az intézkedések megvalósításakor szerzett tapasztalat alapján – a szakmai szervezetek bevonásával – 12 új intézkedéslappal bővül a katalógus. A jegyzékbe vett új intézkedések között szerepel egyebek mellett a splitklíma-berendezések fűtési célú alkalmazása, a professzionális hűtőbútorok és sokkolóhűtők cseréje, valamint az energiatakarékosabb tehergépjárművek alkalmazásával elérhető energiamegtakarítás.
A 2021. január 1-jén bevezetett energiahatékonysági kötelezettségi rendszer eddig több mint 3500 energiamegtakarítást eredményező projekt megvalósítását segítette elő, az így elért összes éves új végsőenergia-megtakarítás mértéke február elején már meghaladta az évi 5,1 petajoule-t. Ez több, mint a 2021–2023 közötti évekre megállapított EKR-kötelezettségek összege.
A megújult EKR-katalógus közvetlen piaci előnyt nyújt az érintetteknek, valamint megkönnyíti az energetikai auditorok és az auditáló szervezetek munkáját azáltal, hogy előre kidolgozott módszertant biztosít a hitelesített energiamegtakarítások (HEM) kiszámítására.
A most megjelent új intézkedések közzétételével párhuzamosan a MEKH már dolgozik az EKR-katalógus újabb felülvizsgálatán és a jegyzék további bővítésén is.
A kidolgozás alatt álló tíz új katalóguslap véglegesítése előtt a hivatal iparági egyeztetést tart az érintettek bevonásával.
A MEKH módosította a gazdálkodó szervezetek által kötelezően telepítendő almérőkkel kapcsolatos követelményeket is, ami komoly könnyítés azoknak, akik legalább 10 megawatt rendelkezésre álló teljesítményű telephellyel rendelkeznek, és a fogyasztás monitorozása során az ISO 50001 nemzetközi szabványt alkalmazzák. Az érintett nagyfogyasztóknak továbbra is kötelező mérniük az energiafogyasztásukat, de a módosítás értelmében – a technológiai sorba állított berendezések esetén – már nem kell berendezésenként almérőt felszerelniük. A rendeletmódosítások a Magyar Közlöny aktuális számában olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.