Lezárult az a beruházás, amelynek során a Mavir Zrt. kibővítette a kerepesi alállomást. A társaság közlése szerint a beruházás a főváros és a kelet-magyarországi térség ellátásbiztonsága szempontjából kiemelt jelentőségű volt, és több, időjárásfüggő megújuló erőműből származó villamos energia szállítását teszi lehetővé.
A projekt előkészítése 2020-ban kezdődött, a munka pedig a tervnek megfelelően 2023 végén zárult. Az alállomást kibővítették egy új, harmadik transzformátorral és kiépítették a hozzá kapcsolódó mezőt. Ezek költsége 5,4 milliárd forint volt, amelynek a fele – 2,7 milliárd forint – uniós támogatás volt.
A Mavir az idén és a következő 3-4 évben évente mintegy 100 milliárd forintot fordít az átviteli hálózat fejlesztésére.
A legfontosabb folyamatban lévő alállomás-beruházások:
Ez az év a magyarországi áramhálózat korszerűsítésének kiemelkedő éve – ezt Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára mondta kedden az alállomás bővítése alkalmából tartott ünnepségen. Az alállomás bővítéséhez kapcsolódik a zuglói távvezeték létesítése, a Zugló és Ócsa közötti távvezeték átépítése és bekapcsolása a kerepesi alállomásba. Koncz Zsófia a beruházás kapcsán 13 milliárd forintos kiadásról és mintegy 2,5 milliárd forint uniós támogatásról beszélt, az utóbbit a magyar állam megelőlegezte. Mint mondta, a magyar villamosenergia-hálózat korszerűsítését a növekvő lakossági és ipari igények, valamint az időjárástól függő megújuló energiaforrások térnyerése és kapacitásbővítése indokolja. Felidézte, hogy
Magyarország „napenergia-bajnok”: tavaly Chile és Görögország után Magyarország termelt legnagyobb arányban áramot napenergiával.
A 2030-ra kitűzött cél már megvalósult, mert már rendelkezik 6000 megawattnyi napelemes kapacitással. Ezért a most a felülvizsgálat alatt álló Nemzeti Energia és Klímatervben már a 12 gigawatt a cél. Ugyanakkor – bár Magyarország jövője a zöldenergia –, az időjárásfüggő megújuló energiaforrások nagy kihívás elé állítják a hálózatüzemeltetőket és a rendszerirányítókat. Már most már 267 ezer úgynevezett háztartási méretű kiserőmű működik, háromnegyedük a családi házak tetején.
Koncz Zsófia elmondta, hogy az állam 160 milliárd forinttal támogatja azokat a beruházásokat, amelyekben új alállomások épülnek, a meglévőket tovább bővítik, és a távvezetékeket fejlesztik. Az állam maga is épít majd kombinált ciklusú gázerőműveket: kettő, kétszer 500 megawattost Tiszaújvárosban, egy 650 megawattost pedig Visontán. Készíttet egy megvalósíthatósági tanulmányt is, amely legalább egy szivattyús-tározós erőmű létesítési lehetőségét vizsgálja. Kulcskérdés továbbá az energiatárolás, ezért összesen 200 milliárd forintos pályázati konstrukció fut. Az egyik a Napenergia plusz program, ami az első olyan program, amely a modern napelemes rendszerek (napelemek és energiatároló) kihelyezését segíti.
A magyar energiapolitika két fő pillére a napenergia-kapacitások további bővítése és az atomenergia. Utóbbi kapcsán az államtitkár fontosnak nevezte a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását és Paks II. megépítését. E beruházások a klímapolitikai célok elérését is szolgálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.