BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyűjti a megrendeléseket a Roszatom

Tavaly is tartotta meghatározó szerepét a világ atomiparában az orosz nukleáris holding. A Roszatom évek óta a számos, a nukleáris ipari kapcsolódó iparágban is jelen van, például az orvosi radiológiában.

A Roszatom orosz állami atomipari csoport 195,2 milliárd dollárnak megfelelő rendelésállománnyal zárta 2023-at pénzügyi jelentésének most közzétett tájékoztatója alapján. Az összeg csak a kis karbonkibocsátású üzletág teljes életciklusra vetített megbízásaira vonatkozik, azonban ez adja a csoport tevékenységének a gerincét, hiszen ide tartozik az atomipar az egyre erősödő megújuló üzletág és mások mellett.

Roszatom tervezőirodája időjárási műholdhoz fejlesztett vezérlést,
rosatom, 
küldött kép
A Roszatom tervezőirodája időjárási műholdhoz fejlesztett vezérlést / Fotó: Roszatom


Erősek a Roszatom globális pozíciói

A Roszatomnak 1,1 ezermilliárd rubel bevétele származott új termékek eladásából, további pénzügyi adatok ez a dokumentum nem tartalmaz, ehelyett más gazdasági mutatókkal szemlélteti az állami holding tevékenységét. Mindazonáltal a társaság vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov februárban már közölte a fő számokat a TASZSZ-szal:

  • a teljes árbevétel közel 2,5 ezermilliárd rubel (27,3 milliárd dollár) volt,
  • a külföldi rendelésállomány több mint 16 milliárd rubelt tett ki,
  • a beruházások 1,2 ezermilliárd rubelt (13,1 milliárd dollárt) értek el.

A friss számok szerint jelenleg a Roszatom

  • építi külföldön a legtöbb atomerőművet (ez 33 blokkot jelent),
  • a világ legnagyobb urándúsítója,
  • a világ második legnagyobb uránkészletének a tulajdonosa,
  • a harmadik legnagyobb urántermelő,
  • és a harmadik legnagyobb nukleáris üzemanyaggyártó.

Belföldön 37 atomreaktort üzemeltetett az év végén, ezek együttes beépített kapacitása 29,57 gigawatt volt (a Paksi Atomerőmű 2 gigawattos), míg megújuló portfólióján belül a szélparkok együtt 1 gigawattot tettek ki.
Külföldön folyó beruházásai között a fehéroroszországi, az egyiptomi, a bangladesi és a törökországi atomerőmű-beruházásokat emeli ki, míg a kis kibocsátású technológiái között a hidrogént, a biogázt és a vízenergiát.  

Van élet az atomerőműn túl is

Az új infrastruktúrának nevezett területhez, vagyis az elektromosjármű-töltéshez kapcsolódóan Kalinyigrádban egy 4 gigawatt kapacitású lítium-ion akkumulátor gyártó üzemet épít, az ott előállítandó energiatárolók 50 ezer járműt tudnak majd kiszolgálni.

Szintén új infrastruktúra a nukleáris üzemanyagciklus zárása, azaz a használt atomerőművi üzemanyagok újrahasznosítása. E területen a Roszatom leányvállalata új termékeket fejlesztett ki, amelyet a világ első, negyedik generációs atomreaktorában állítanak elő kiégett üzemanyag felhasználásával. A Roszatom világviszonylatban élen áll a gyógyászatban használatos izotópok előállítása terén is. Tavaly ebben a szegmensben 16 új termékek, illetve eszközt fejlesztett ki. 

Tavaly 36,26 millió tonna árut továbbított az északi-tengeri szállítási folyosón.

Ez utóbbi adat is a Roszatom nukleáris tevékenységéhez kapcsolódik, hiszen a társaság atommeghajtású hajói törik a jeget a teherszállító hajóknak. A múlt évben a Jakutia és a Csukotka atomjégtörő építésén dolgozott, és a hozzálátott a maga nemében a legnagyobb, a Rosszija építéséhez. Környezetvédelmi tevékenysége elsősorban az atomiparral kapcsolatos szennyeződések eltávolítását, ártalmatlanítását takarja.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.