A Roszatom orosz állami atomipari csoport 195,2 milliárd dollárnak megfelelő rendelésállománnyal zárta 2023-at pénzügyi jelentésének most közzétett tájékoztatója alapján. Az összeg csak a kis karbonkibocsátású üzletág teljes életciklusra vetített megbízásaira vonatkozik, azonban ez adja a csoport tevékenységének a gerincét, hiszen ide tartozik az atomipar az egyre erősödő megújuló üzletág és mások mellett.
A Roszatomnak 1,1 ezermilliárd rubel bevétele származott új termékek eladásából, további pénzügyi adatok ez a dokumentum nem tartalmaz, ehelyett más gazdasági mutatókkal szemlélteti az állami holding tevékenységét. Mindazonáltal a társaság vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov februárban már közölte a fő számokat a TASZSZ-szal:
A friss számok szerint jelenleg a Roszatom
Belföldön 37 atomreaktort üzemeltetett az év végén, ezek együttes beépített kapacitása 29,57 gigawatt volt (a Paksi Atomerőmű 2 gigawattos), míg megújuló portfólióján belül a szélparkok együtt 1 gigawattot tettek ki.
Külföldön folyó beruházásai között a fehéroroszországi, az egyiptomi, a bangladesi és a törökországi atomerőmű-beruházásokat emeli ki, míg a kis kibocsátású technológiái között a hidrogént, a biogázt és a vízenergiát.
Az új infrastruktúrának nevezett területhez, vagyis az elektromosjármű-töltéshez kapcsolódóan Kalinyigrádban egy 4 gigawatt kapacitású lítium-ion akkumulátor gyártó üzemet épít, az ott előállítandó energiatárolók 50 ezer járműt tudnak majd kiszolgálni.
Szintén új infrastruktúra a nukleáris üzemanyagciklus zárása, azaz a használt atomerőművi üzemanyagok újrahasznosítása. E területen a Roszatom leányvállalata új termékeket fejlesztett ki, amelyet a világ első, negyedik generációs atomreaktorában állítanak elő kiégett üzemanyag felhasználásával. A Roszatom világviszonylatban élen áll a gyógyászatban használatos izotópok előállítása terén is. Tavaly ebben a szegmensben 16 új termékek, illetve eszközt fejlesztett ki.
Tavaly 36,26 millió tonna árut továbbított az északi-tengeri szállítási folyosón.
Ez utóbbi adat is a Roszatom nukleáris tevékenységéhez kapcsolódik, hiszen a társaság atommeghajtású hajói törik a jeget a teherszállító hajóknak. A múlt évben a Jakutia és a Csukotka atomjégtörő építésén dolgozott, és a hozzálátott a maga nemében a legnagyobb, a Rosszija építéséhez. Környezetvédelmi tevékenysége elsősorban az atomiparral kapcsolatos szennyeződések eltávolítását, ártalmatlanítását takarja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.