A piaci szereplők nem jeleztek akkora érdeklődést a Románia felőli gázimport lehetőségének növelése iránt, hogy amiatt érdemes lenne kibővíteni a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Emiatt – tájékoztatta ügyfeleit a két ország rendszerirányítója, az FGSZ Zrt. és a Transgaz S. A. – „a negatív gazdasági vizsgálattal egyidejűleg az érintett inkrementális kapacitásaukciókat lezárjuk, illetve töröljük.” Az igényfelmérés a csanádpalotai határkeresztező pontra vonatkozott, amelyet bővített eljárás keretében folytattak le három különböző kapacitásszintre.
A kötelező érvényű ajánlatokat a 2028–2038 közötti időszak gázéveire kérték be, eszerint, ha lett volna megfelelő érdeklődés, 2028 végére biztosan megnövelték volna a behozatali kapacitásokat.
Kérdés, vajon miért nem akartak érdemi kapacitásokat lekötni a gázrendszerek használói egy olyan szállítási irányra, amelyen az orosz gázt továbbító török–bolgár útvonaltól függetlenül is lehetne importálni, illetve, amelyen közvetlenül Romániából is behozható román gáz. Nem kizárt, hogy
Ez utóbbi kapcsán egyébként piaci mozgásoknál már többről van szó: Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes szerdán már arról beszélt, hogy Oroszország kész 2024 után is folytatni az ukrán területen keresztüli gázszállítást.
A pangó kereslet vélhetően fő két okára azonban Balogh József energiapiaci szakértő mutatott rá a Világgazdaságnak. Eszerint Csanádpalotán át elsősorban a romániai Neptun Deep tengeri projekt gázát remélhetnénk, csakhogy a piaci szereplők már nem bíznak a romániai parlament, a romániai politikusok ezzel kapcsolatos lépéseiben. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a romániai szabályozási kockázat nagyon magas, ezért senki nem akar több évre előre lekötni román–magyar importkapacitást.
Ráadásul jelenleg Magyarországon túl sok gáz van. A Török Áramlat rendben működik, ha pedig valamilyen formában fennmarad az Ukrajnán keresztüli tranzit, akkor senkinek sem kell se a román gáz, de még a Horvátországon át érkező LNG sem. „Vagyis nem történt nagy meglepetés: egy magas szabályozási kockázatú országból Magyarországnak nincs szüksége extra földgázra, amíg a Török Áramlat működik, és amíg van esélye az ukrán tranzit fennmaradásának” – szögezte le Balogh József.
A hazai gázbőségre utal, hogy a napokban az Energiaügyi Minisztérium jelezte: az uniós ütemterv július elsejére 65 százalékos arányt ír elő a magyarországi föld alatti gáztárolók töltöttségére, de ezt már májusra sikerült túlteljesíteni. A jelenleg több mint ötmilliárd köbméternyi készlet a teljes kapacitás 78 százaléka. Még jobb a helyzet a fogyasztásarányos töltöttség alapján, mert az 50 százalékos hazai mutató a harmadik legmagasabb Európában, és több mint kétszeresen múlja felül az uniós átlagot.
Fontos, hogy a tavaly októberben évi 2,6 milliárd köbméterre növelt romániai irányú beszállítás folyamatosan zajlik, és a héten lezárult éves aukciók során is jelentős igény érkezett a meglévő éves technikai kapacitásokra, egészen 2031/32-es gázévig. Ezzel párhuzamosan zajlott a román-magyar összekötő pont további, 2028 utáni bővítéséről a mostani, úgynevezett inkrementális aukció, amely a magyar oldalon mutatott ugyan némi kereskedői érdeklődést, de a Világgazdaság új értesülése szerint
a román oldal sikertelensége miatt zárult mindhárom meghirdetett szintre eredménytelenül.
Így bár a jelenlegi felmérés értelmében nincs elégséges kereskedelmi igény a további kapacitás bővítésre, a meglévő technikai kapacitásokra az éves kapacitásaukción az igény továbbra is jelentős.
Alternatív lehetőség a magyar gázpiacnak a TAGSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter két hete egyeztetett a transzausztriai földgázvezetéket (TAG) működtető vállalat vezetőivel, majd a szaktárca közleménye szerint a TAG-ot jó biztonsági tartaléknak nevezte Magyarország számára. A TAG-on keresztül eljuthat Magyarországra az Olaszországba érkező cseppfolyósított földgáz. Kitért rá, hogy a kormánynak a diverzifikáció nem a régi, jól működő kapcsolatoknak a feladását jelenti valami újért, hanem azt, hogy minél több forrás, minél több útvonal legyen elérhető. Magyarország földgázellátása jelenleg biztosított, nagyrészt a Török Áramlat vezetéken keresztül, de extra biztonságot ad, ha vannak más lehetőségek is. Az Olaszországból Ausztrián keresztül Közép-Európába vezető földgázvezeték épp ilyen lehet. Üdvözölte, hogy ezen az utóbbi időszakban ráadásul a tulajdonosok jelentős beruházásokat hajtottak végre azért, hogy délről északra, vagy, ha úgy tetszik, nyugatról keletre is szállíthasson gázt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.