Hazai kertészetek sora juthat olyan forráshoz, amelyből korszerűsítheti energetikai rendszerét, elsősorban úgy, hogy geotermia bevetésével fűti üveg- vagy fóliasátrait. Egy nagyobb pályázati csomag részeként a 20 milliárd forintos keretre először szeptember 24-én lehet pályázni – a lehetőség október 7-ig áll. A megvalósításra 36 hónap áll rendelkezésre.
A pályázatot eredetileg ez év júliusára lehetett várni – emlékeztet a Magyar Geotermális Egyesület (MGTE). Pályázónként legfeljebb 5 milliárd forint támogatás igényelhető
Az igényelhető előleg az elnyert támogatás legfeljebb 25 százaléka vagy legfeljebb 500 millió forint.
A Világgazdaság által korábban már részletezett lehetőség említését egy másik esemény, a geotermikus energia hasznosításáról kiadott friss jelentés teszi időszerűvé. Mint az elemzés adataiból is kiderül, Magyarországon még sokkal több tere van a föld hőjének hasznosítására, mint amennyi a vállalkozások már munkára fogtak. Ám lapunk korábbi írásai szerint már látványos a hazai készülődés is jogszabályi és vállalkozói szinten egyaránt.
Tavaly Európában 143 geotermikus erőmű működött évi 20 terawattórás termeléssel, ennyi áram az uniós áramigény 10 százalékát fedezi – írja piaci jelentésében a European Geothermal Energy Council (EGEC), amelynek jelentéseit az MGTE több mint egy évtizede az európai geotermikus szektor fő kiadványának tekinti.
Bővült a geotermikus fűtés-hűtés szektor is: nyolc új rendszert adtak át az EU országaiban, amelyekkel együtt már 401 működik. A hőszivattyúk telepítése 11,7 százalékkal nőtt, sőt, az eladás rekordot is döntött mintegy 154 300 egységet értékesítésével. Mostanra már 2,32 millió hőszivattyú üzemelhet az Európai Unióban. Az EGEC-nek az eladásokat mutató ábráján
Magyarország a 21. helyre került az ezer egység alatti értékesítésével, az élen pedig Svédország állt mintegy 36 ezres értékesítéssel.
A föld alatti termálenergia tárolása (tartályokban, használaton kívüli bányajáratokban, furatokban) is mérföldkőhöz érkezett, mert magasabb hőmérsékletű energiát sikerült elraktározni, mint eddig.
A publikáció legfőbb megállapítása, hogy 2023 ugyan a geotermikus tér jelentős átalakulásának éve volt, az iparág növekvő fejlődésnek örvendett, a piaci rések megtalálása nem elégséges, a geotermiának be kell kerülnie az energia főáramába. Ehhez még ki kell alakítani egy olyan erős keretrendszert, amely kezel a kritikus pontokat is.
A már működő földhőhasznosító beruházások terén Olaszország áll az élen: 76 működő, 3 fejlesztés alatti és 36 tervezett projektje van – olvasható az EGEC összefoglalójában. Franciaország 20, Németország 18, Horvátország 14 helyen termel áramot geotermiával, Magyarország egyelőre a lista szerényebb végén áll az egyetlen ilyen létesítményével. A tervezett beruházások sorát Törökország vezeti (72), mögötte az említett Olaszország (36), utána Németország (12) áll. Magyarországon két ilyen beruházás előkészítése tartott 2023 végén.
Magyarországon Európán belül a hatodik legtöbb (összesen 27) olyan távfűtési vagy -hűtési rendszer működik, amely a föld hőjét hasznosítja.
Előrejelzésében az EGEC kihívásosnak nevezi az uniós RepowerEU azon célkitűzését, amely szerint 2027-re meg kell kétszerezni, tehát 10 millió egységgel kell növelni az eladott hőszivattyúk számát, 2030-ra pedig már el kell érni a 30 millió berendezést.
Ez még akkor is így van, ha a helyben rendelkezésre álló geotermia felértékelődött az utóbbi években az európai energiaellátási láncban keletkezett zavarok miatt, amelyeket először a koronavírus-járvány, utána pedig az Ukrajnában folyó háború okozott. Mostanra a földhő kinyeréséhez szükséges eszközök, gépek, berendezések nagy része Európában készül. E téren Magyarországon van még bepótolnivaló.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.