Már jövőre magasabb áram- és gázszámlákra kell számítaniuk az osztrák háztartásoknak – figyelmeztet a Krone. A cikk hangulatot biztosan nem javít, és hogy a háztartások egyébként sem feldobottak, azt sok minden jelzi. A szeptemberi választásokon hatalmas vereséget szenvedtek a fő pártok a Szabadságpárt javára (új kormányt alakítani még nem sikerült), az osztrákok fogyasztása még mindig tántorog az inflációs sokk nyomán, és az osztrák gazdaság utoljára a 2023. év elején tudott növekedni.
Ha nem költenek az osztrákok, az tehát nem csoda: nagy béremelésekre a gazdaság állapota nem nyújt alapot, a megélhetés költségei ugyanakkor várhatóan emelkednek. Az utóbbihoz tesznek hozzá az osztrák lap cikke szerint a zöldátalakulás – az olajtól és a gáztól való elszakadás – költségei.
Az elmúlt év pedig az energiaköltségek szempontjából nem volt rossz, esett az áram és a gáz ára is. Ezek a szintek vagy fennmaradnak, vagy nem, van azonban a számláknak egy olyan fontos tétele, amely várhatóan jócskán felszökik a következő években: a hálózati költség. Ezt a hálózatüzemeltetők szedik be (például a Wiener Netze, a Netze NÖ vagy az APG), és a számlának körülbelül az egyharmadát, tehát tekintélyes részét teszi ki.
Ez a költség szabályozott, és évente állapítja meg a regulátor, az E-Control. Az energiatranzíció – a zöldítés – miatt a hálózatokat nagy befektetésekkel lehet alkalmassá tenni a megváltozó igényekre.
Konzervatív becslések szerint ez a költség a következő években el fogja érni a húszmilliárd eurót (nyolcezermilliárd forintot).
Egyedül az áramellátási hálózatot működtető APG 9 milliárd eurót készül beruházni 2034-re.
Ez sürgős feladat. A szakértők szerint az osztrák áramfogyasztás 2030-ra 30 százalékkal szökik fel, többek közt mert a vállalatok jobban támaszkodnak az áramra energiafogyasztásukban, terjed az e-mobilitás, több lesz a hőszivattyú. Ez annyit jelent, hogy mintegy 39 terawattal több áramra lesz szükség.
Mivel azonban a hálózatbővítést elsősorban a hálózathasználati díjakból finanszírozzák, ezeknek meredeken emelkedniük kell.
A hálózati díjak 20 százalékos emelkedésére számítunk jövőre
– idézte a lap Joel Tölgyest, az AK energiaszakértőjét. A következő néhány évben pedig a költségek megduplázódnak.
Ez annyit jelent – jósolja Tölgyes –, hogy egy átlagos háztartás az évente fizetett 300 euró hálózati díj helyett 2030-ra valószínűleg már évi 600 eurót fog fizetni, tehát a dupláját.
A lap egy érdekes különbségről is beszámol a háztartások és a nagyipar tehervállalásában. Az utóbbi az áramfogyasztás 30 százalékát adja, de a tavalyi 2,5 milliárd eurót kitevő hálózati költségnek csak 14 százalékát fizette. A háztartások ezzel szemben a fogyasztás negyedének fejében 44 százalékot. Még nagyobb a különbség a termelők és a fogyasztók közt: az utóbbiak a költségek 90 százalékát állják Ausztriában (igaz, hogy tavaly az állam 80 százalékos részt fizetett ki a drágulás idején).
Osztrák törpévé fogy a Kika/Leiner, nem veszik a bútort odaát, és mást se
Ismerősen csengő név a Kika/Leiner a magyaroknak is, pár éve még nyolc áruházuk volt Magyarországon. Ausztriai hálózatuk még megvan, de már messzebb kell autóznunk egy Kika-üzletig, miután tavaly burgenlandi áruházaikat is bezárták. A Kika/Leiner idén is tovább fogyott, mégis maradt a veszteség: a bútorkereslet Magyarországon előbb tért vissza, mint Ausztriában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.