A Covid–19 első évében, azaz 2019-ben, 77 millió ember keresett évente legalább 140 ezer dollárt, azaz 48,5 millió forintot. Akkor ennyien tették ki a Föld lakosságának 1 százalékát. A globális éghajlati egyenlőtlenségről valaha készült legátfogóbb tanulmány azt mutatja, hogy ezek a gazdagok akkor az összes karbonkibocsátás 16 százalékáért feleltek. Az ő 5,9 milliárd tonnás légszennyezésük akkora mértékben emelte meg a Föld hőmérsékletét, amely miatt 1,3 millióan halhatnak meg a következő évtizedekben az Oxfam hétfőn közzétett jelentése szerint. Az Oxfam globális szegénység enyhítésére összpontosító szervezet ezt egy úgynevezett halálozásiköltség-képlet alapján határozta meg. Eszerint világszerte 226 többlethalálozás jut minden egymillió tonna szén-dioxid-kibocsátásra a hőmérséklet emelkedése következtében.
Az Oxfam 136 oldalas jelentése szerint a negatív hatások aránytalanul nagymértékben sújtják a szegényeket, egyes etnikai közösségeket és a migránsokat, valamint azokat, akik a szabadban vagy a szélsőséges időjárásnak kitett otthonokban élnek és dolgoznak. Ezeknek a csoportoknak kisebb valószínűséggel van megtakarításuk, biztosításuk vagy szociális védelmük, ami miatt anyagilag és fizikailag nagy a kitettségük az árvizek, az aszályok, a hőhullámok és az erdőtüzek veszélyének.
A nemzetek közötti vagyoni szakadék csak részben magyarázza az egyenlőtlenséget. A magas jövedelmű országok a fogyasztáson alapuló karbonkibocsátás 40 százalékát adták 2019-ben, míg a szegények a 0,4 százalékát. Afrika a kibocsátások mindössze 4 százalékáért volt felelős, miközben a népessége a világ lakosságának körülbelül harmadát tette ki.
Nagyot ugrott a milliárdosok vagyona, továbbra is Elon Musk a világ leggazdagabb embereAz idei tőzsdei ralinak köszönhetően több mint 850 milliárd dollárt kanalazott össze a világ 500 leggazdagabb embere, a legnagyobb mértékű gyarapodást Elon Musk, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos és a Louis Vuitton anyavállalatát, az LVMH-t birtokló Bernard Arnault hozta össze. Velük szemben Gautam Adani és Carl Icahn sokat vesztett, de éhen halni ők sem fognak. |
A dollármilliárdosok még mindig túlnyomórészt fehérek, férfiak, földrajzilag az Egyesült Államokban és Európában élnek, de manapság egyre gyakrabban megtalálhatók a világ más részein is. A leggazdagabb ezer milliárdosból 124 nő és 5 fekete. A dollármilliomosok viszont kiegyenlítettebben találhatók a Föld különböző pontjain – írja a The Guardian.
A jelentés szerint a gazdagok jelentős hányada érdekelt fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégekben, ami segít megmagyarázni, hogy miért növekszik továbbra is a globális kibocsátás. A gazdagabb, jellemzően az Egyenlítőtől északra elterülő országok kormányai 1,8 milliárd dollárt adtak a fosszilis tüzelőanyag-ipar támogatására 2020-ban, ellentétben a szén-dioxid-kibocsátás fokozatos megszüntetésére vonatkozó nemzetközi ígéreteikkel.
Íme néhány adat az Oxfam év elejei számításából.
A mobiltelefon valóságos aranybánya – csak közben szennyezőbb, mint a repülőÁder János volt köztársasági elnök a tudatos digitális fejlesztés fontosságára és jó magyar példákra hívta fel a figyelmet a Business IT-konferencián tartott előadásában. Mert nemcsak elkerülhetetlen, hanem szükséges is a digitalizáció, ugyanakkor elképesztő az energiaigénye, ami egyre csak nőni fog a jövőben is, felvetve a kérdést, hogy mennyire fenntartható a folyamat. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.