Legalább egy királypingvin halálát madárinfluenza okozhatta a gyanú szerint. Ha a sejtés beigazolódik, úgy ez az első olyan eset, amikor egy királypingvint vadon ölt meg a madárinfluenza H5N1 változata.
Kutatók szerint ha a betegségnek nem sikerül megálljt parancsolni, akkor akár ökológiai katasztrófa is bekövetkezhet, hiszen a pingvinek összesereglenek a párzási szezonra, így a betegség tömegesen terjedhet a madarak között.
A második legnagyobb pingvinfaj egyedei akár közel 1 méteresre is megnőhetnek és 20 évig élnek a vadonban. Az elhullott pingvint a régió South Georgia szigetén találták a Scientific Committee on Antarctic Research (Scar) jelentése szerint, amely
egy másik pingvinfaj, a szamárpingvin esetében is arra gyanakszik, hogy egy példány halálát a H5N1 okozta a szigeten.
Ráadásul a South Georgia-tól 1500 kilométerre lévő Falkland-szigeteken is találtak egy szamárpingvint, amelynek halálát szintén a madárinfluenza okozta. Mióta megjelent a régióban, a madárinfluenza az oroszlánfókák körében is számos áldozatot szedett.
Dél-Afrikában, Chilében és Argentínában már korábbi járványok alatt is kiderül, hogy a pingvineket megfertőzi a vírus, mely Dél-Amerikában számos tengeri madár halálát okozta, főként pingvinek, pelikánok és sulák betegedtek meg tőle – írja a The Guardian.
A H5N1 ugyanakkor az Antarktisz földrészt még nem érte el, csupán a közeli szigeten jelent meg, ám a fertőzés az északi-sarkvidéken is életképesnek bizonyult, sőt, decemberben első alkalommal erősítették meg, hogy egy jegesmedve halálát okozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.