A tavaszi fáradtság sokak számára ismerős lehet, és gyakran komoly kihívást jelent. De vajon mi okozza ezt a hirtelen jött kimerültséget, és hogyan lehet legyőzni? A Világgazdaságnak Kerekes Viktória élelmiszermérnök, funkcionális táplálkozási referens nyilatkozott a témában.
Minden ember más, így a tavaszi kimerültség oka egyénenként eltérő lehet – hangsúlyozta Kerekes Viktória, aki arra is felhívta a figyelmet: a tavaszi fáradtságot sokszor a téli hónapok alatt drasztikusan lecsökkent D-vitaminszint okozza. A sötétebb napok után hirtelen megnövekedett napsütéses órák száma szerotonin termeléshez és melatonin csökkenéshez vezethet, ez is közrejátszhat a tavaszi fáradtságban. Az állandó stressz és alváshiány, valamint a cirkadián ritmus (napi biológiai óra) eleve nem megfelelő működése is lehet a fáradtság oka – sorolta a szakértő.
A tanácsadó szerint a tavaszi fáradtság ellen az első lépés az lehet, hogy megvizsgáljuk étrendünket, és bevezetjük a jó minőségű táplálékkiegészítő szedését, amely segíthet fenntartani a megfelelő vitamin- és ásványianyag-szintet. A D-vitamin különösen fontos, mivel hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez és a hangulat javításához.
Mindezek mellé a jó minőségű magnézium sem maradhat el a megfelelő felszívódás érdekében,
ami segít a sejtjeink regenerálásában a stressz okozta hiányállapotok elkerülése érdekében.
A vitaminok közül fontos még a K1-, K2- és C-vitamin rendszeres fogyasztása, valamint jó minőségű omega-3, B-komplex, szelén, cink és Q10 szedése is szükséges lehet a tavaszi letargia leküzdéséhez. A jobb alvásminőség érdekében a szakember azt javasolja, hogy este 11 óra előtt feküdjünk le, valamint az esti időszakban a kékfény-szűrő alkalmazást is használjuk a monitoron és telefonunkon.
Aki állandó fáradtsággal küzd, annak törekednie kell az egészséges életmódra, beleértve a rendszeres testmozgást és elegendő alvást.
Fontos, hogy olyan minőségi, tápláló ételeket fogyasszunk, amelyek feltöltik szervezetünket.
Mindezek mellett a nassolást is csökkenteni kell, mert az ilyen jellegű ételek elfogyasztása után később még fáradtabbá, enerváltabbá válhatunk, csökkenhet a munkabírásunk. Szintúgy taposóaknához vezet a túlzott kávéfogyasztás. A sok kávé fogyasztása alvási nehézségeket, remegést, testi diszkomfortot okozhat.
A szakember azt javasolja, hogy válasszunk tápanyagdús ételeket, melyek jó minőségű keményítőt, zsírt, fehérjét és rostot biztosítanak a szervezet számára, túlevés nélkül. Kerekes Viktória szerint a minőség mellett a mennyiségre is érdemes odafigyelni.
Megoldás lehet még a tavaszi fáradtság kiküszöbölésére, de a kiégés elkerülésében is segít a tápláló zöldségek fogyasztása, és az azokból készült smoothie-k is. A zöldséglevek otthon elkészítve gyors megoldást jelenthetnek a napközbeni pörgésben, ezeket könnyedén magunkkal tudjuk vinni az irodába is. Ezek az egészséges frissítők a kávét is tudják helyettesíteni, mindamellett, hogy sejtszinten feltöltik, energiával látják el, és táplálják a szervezetet – emeli ki a tanácsadó. A kávét mással is lehet helyettesíteni, részesítsük előnybe a zöld-vagy gyógyteákat. A cukros, szénsavas, hideg üdítőket mindenképp kerüljük, ezek helyett igyunk inkább cukormentes limonádét, zöld turmixot.
Munkahelyi motiváció – így turbózható fel a tavaszi fáradtság miatt lelankadt teljesítményHamarosan teljes erővel berobban a tavasz. A napsütés, az éledező természet a hideg téli hónapok után ugyan pozitívan hat a teljesítményre, a munkahelyi motivációra, azonban a támogató munkakörnyezet ilyenkor is fontos a szakértő szerint. A munkaadóknak sok szempontot figyelembe kell venniük ahhoz, hogy megteremtsék a munkahelyi jóllétet, számolni kell például a Covid–19-járvány okozta változásokkal is. Az egyik legbiztosabb tipp a tavaszi fáradtság leküzdésére: menjünk ki a természetbe, szánjunk több időt a szabadidős tevékenységekre. Erről is beszélt a Világgazdaságnak Lacsny Éva terapeuta. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.